Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. máj 2020

Vatikán zavedie vo svojich bazilikách meranie telesnej teploty

Medzi novými pravidlami pre talianske chrámy sú obmedzenie počtu ľudí, spoločenský odstup a povinnosť mať tvárové rúško, ale nie meranie telesnej teploty, čo znamená, že pápežské baziliky budú mať ešte striktnejšie nároky.
Vatikán zavedie vo svojich bazilikách meranie telesnej teploty

Ilustračné foto – TASR/AP

Ľuďom, ktorí sa zúčastnia na omšiach vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a ďalších pápežských bazilikách v Ríme, budú merať telesnú teplotu. Ide o súčasť opatrení zameraných na prevenciu šírenia koronavírusu.

Kedy nové nariadenie vstúpi do platnosti, Vatikán nespresnil. Verejné bohoslužby v talianskych kostoloch obnovia na budúci týždeň v pondelok, avšak za prísnych podmienok, ktoré sú uvedené v protokole podpísanom talianskou konferenciou biskupov a vládou.

Bazilika sv. Petra sa nachádza na území Vatikánu, zatiaľ čo tri ďalšie pápežské baziliky – Bazilika svätého Pavla za hradbami, Bazilika svätého Jána v Lateráne a Bazilika Panny Márie Väčšej – majú suverénny, extrateritoriálny štatút, a preto technicky nie sú súčasťou Talianska.

Medzi novými pravidlami pre talianske chrámy sú obmedzenie počtu ľudí, spoločenský odstup a povinnosť mať tvárové rúško, ale nie meranie telesnej teploty, čo znamená, že pápežské baziliky budú mať ešte striktnejšie nároky, informovala vo štvrtok tlačová agentúra Reuters.

Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že každá pápežská bazilika si sama stanoví maximálny počet ľudí, ktorí môžu bezpečne vstúpiť dovnútra, pričom prúd návštevníkov budú kontrolovať vatikánska polícia, talianska polícia a dobrovoľníci.

Hlavné pápežské podujatia v Bazilike sv. Petra a ďalších bazilikách zvyčajne navštevujú tisíce ľudí, ale nie je pravdepodobné, že by v dohľadnom čase boli povolené takéto čísla.

Pápež František od zavedenia tzv. lockdownu v Taliansku slúži omše v prázdnej Bazilike sv. Petra alebo v kaplnke svojho sídla, pričom veriaci si ich môžu pozrieť prostredníctvom televízneho a internetového prenosu.

Talianske múzeá taktiež opätovne otvoria svoje brány na budúci týždeň v pondelok, ale Vatikánske múzeá, ktoré vlani privítali sedem miliónov návštevníkov, zostanú z karanténnych dôvodov pravdepodobne naďalej ešte určitý čas uzavreté.
 

Inzercia

Odporúčame

Pápež vyzval modliť sa za koniec všetkých pandémií vo svete

Pápež vyzval modliť sa za koniec všetkých pandémií vo svete

Svätý otec citoval z oficiálnych štatistík, z ktorých vyplýva, že „za prvé štyri mesiace tohto roku zomrelo od hladu 3,7 milióna ľudí“. Pripomenul aj obete vojnových konfliktov a obete v podobe detí, ktoré sa pre vojny, násilie či sociálnu nerovnosť nemôžu vzdelávať.