Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. 05. 2020, 19:35

Benedikt XVI. vyzdvihol Jána Pavla II. ako záchrancu cirkvi

Benedikt XVI., ešte ako nemecký kardinál Joseph Ratzinger, bol počas pontifikátu Jána Pavla II. kľúčovou postavou a viedol Kongregáciu pre náuku viery.
Benedikt XVI. vyzdvihol Jána Pavla II. ako záchrancu cirkvi

Na archívnej snímke vtedajší nemecký kardinál Joseph Ratzinger a pápež Ján Pavol II. Foto – TASR/AP

Zosnulý pápež Ján Pavol II. bol pápežom, ktorý zachránil katolícku cirkev pred krízou spôsobenou jej reformami zo 60. rokov, uviedol v liste emeritný pápež Benedikt XVI.

List, ktorý v piatok zverejnila poľská konferencia biskupov, bol rozoslaný pred oslavami 100. výročia narodenia Jána Pavla II., ktoré pripadne na 18. mája, informovala tlačová agentúra DPA.

Keď sa v roku 1978 stal Poliak Karol Wojtyla pápežom, „cirkev sa nachádzala v dramatickej situácii“ v dôsledku Druhého vatikánskeho koncilu, uviedol Benedikt XVI.

Tento koncil, ktorý sa konal v rokoch 1962 – 1965, priniesol výrazné reformy vrátane zrušenia omše v latinčine, ale zároveň viedol ľudí k spochybňovaniu všetkého, čo sa týka cirkvi, a to ohrozilo jej budúcnosť, napísal v liste emeritný pápež.

„V tom čase sociológovia prirovnávali postavenie cirkvi k situácii Sovietskeho zväzu za vlády Gorbačova, počas ktorej sa mocenská štruktúra štátu zrútila pod ťarchou reformného procesu,“ uvádza Benedikt XVI.

„Nového pápeža čakala takmer nemožná úloha,“ ale Ján Pavol II. „vzbudil nové nadšenie pre Krista a jeho cirkev“. Stal sa z neho nakoniec „oslobodzujúci obnovovateľ cirkvi“, dodal Benedikt XVI.

Ján Pavol II. bol charizmatickým lídrom, ktorý prispel k pádu komunizmu, ale aj tvrdým konzervatívcom, ktorého odkaz je negatívne poznačený neschopnosťou riešiť prípady sexuálnych škandálov v katolíckej cirkvi, píše DPA. V roku 2014 ho vyhlásili za svätého.

Benedikt XVI., ešte ako nemecký kardinál Joseph Ratzinger, bol počas pontifikátu Jána Pavla II. kľúčovou postavou a viedol vatikánsky doktrinálny dozorný orgán – Kongregáciu pre náuku viery.

Odporúčame