Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. 05. 2020, 12:58

V Grécku sa znovu otvorili kostoly

Bohoslužby sprevádzali viaceré obmedzenia.
V Grécku sa znovu otvorili kostoly

Zdroj foto: flickr.com/trevorklatko

V Grécku sa v nedeľu znovu otvorili kostoly, ktoré boli pre opatrenia prijaté v dôsledku pandémie koronavírusu zatvorené uplynulé dva mesiace.

Na nedeľné bohoslužby však vpúšťali len obmedzený počet veriacich, pričom pred kostolmi pre nich boli k dispozícii dezinfekčné prostriedky na ruky. Eucharistiu ale veriaci prijímali z rovnakej lyžice, informuje agentúra AP.

Veriaci, ktorí prišli na bohoslužbu, dodržiavali vzájomné – aspoň 1,5 metrové – rozstupy a sedieť mohli len na každej tretej stoličke. Ich počet bol obmedzený na jednu osobu na desať metrov štvorcových. Mnohí z veriacich zostali vonku, aby predišli vytváraniu davov, a kázeň si radšej vypočuli z prichystaných reproduktorov.

Vo viacerých kostoloch opakovali bohoslužby aj dva- či trikrát, aby vyhoveli vysokému záujmu zo strany veriacich.

Grécko postupne uvoľňuje prísne obmedzenia pohybu, ktoré zaviedlo v marci, aby tak spomalilo šírenie nákazy novým koronavírusom. V tejto krajine zaznamenali od začiatku pandémie len 2 819 prípadov nákazy a 162 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje.

Už v sobotu sa v Grécku za prísnych opatrení otvorilo vyše 500 verejných pláží. Od pondelka zase budú môcť Gréci voľne cestovať po celom pevninovom Grécku či na ostrov Kréta. Kaviarne, pohostinstvá a reštaurácie sa v krajine znovu otvoria 25. mája.

Odporúčame

Múdry hlas vidieckeho kňaza

Múdry hlas vidieckeho kňaza

„Súčasná spoločnosť sa už neuspokojuje s tým, že bude spravovať naše spoločné dedičstvo.“ A hoci to vraví fiktívna postava v roku 1937, pokojne sa to mohlo povedať i v roku 2020.