Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. august 2015

V Žiline sa uskutoční Týždeň kresťanskej kultúry

V Žiline a v jej okolí sa na prelome septembra a októbra uskutoční šiesty ročník Týždňa kresťanskej kultúry (TKK). O podujatí sme sa porozprávali s riaditeľom Dušanom Václavom. Historická kaplnka v Novej Bystrici, ktorá patrí do Žilinskej diecézy. Foto: dcza.sk Prečo pravidelne organizujete Týždeň k...

V Žiline sa uskutoční Týždeň kresťanskej kultúry

V Žiline a v jej okolí sa na prelome septembra a októbra uskutoční šiesty ročník Týždňa kresťanskej kultúry (TKK). O podujatí sme sa porozprávali s riaditeľom Dušanom Václavom.

Historická kaplnka v Novej Bystrici, ktorá patrí do Žilinskej diecézy. Foto: dcza.sk

Prečo pravidelne organizujete Týždeň kresťanskej kultúry?

Už vznik konzervatívneho denníka svedčí, že je tu dopyt po konzervatívnych a kresťanských hodnotách. Tieto hodnoty nie sú uzavreté v liturgických priestoroch, pretože formovali celú našu spoločnosť a nemalou mierou prispeli k rozvoju a blahobytu Európy, a teda aj Slovenska, na čo často zabúdame.

TKK chce byť pripomenutím, že kresťanská kultúra je aj v dnešnej dobe prítomná nielen ako historické dedičstvo, ale aj ako moderné iniciatívy či umelecké počiny. Slovensko sa aj vďaka príchodu nových investícii stáva miestom moderných technológií a technologického rozvoja. Ale človek je viac ako stroj a potrebuje nanovo objavovať svoju identitu. TKK môže byť zdrojom mnohých podnetov pre dušu a ducha človeka.

Čo je obsahom tohto ročníka?

Kultúru bežne chápeme ako umenie, či už literárne, výtvarné a podobne. V skutočnosti kultúru tvorí širšie spektrum činností, ktoré vychádzajú z tvorivých schopností človeka a ktoré ho rozvíjajú. Tomu sme prispôsobili aj program TKK. Ponúkame podujatia pre odbornú i laickú verejnosť.

Inzercia

Súčasťou týždňa bude napríklad konferencia na pôde Žilinskej univerzity na tému novej encykliky Svätého Otca Františka Laudato si. Odkaz pápeža reflektujeme aj v sociálnej aktivite v centre mesta na podporu práce s bezdomovcami. Budeme sa zamýšľať nad moderným Slovenskom v 21. storočí, nad pozíciou kresťanských médií i nad pastoráciou športu.

Na svoje si prídu milovníci výtvarného umenia a dokonca aj kulinárskych špecialít. Záujemcovia sa viac môžu dozvedieť na www.icommunio.sk.

Dokáže sa kresťanská kultúra presadiť v pluralitnej spoločnosti medzi liberálnymi tendenciami?

V prvom rade musí byť autentická a ochotná komunikovať. Ak chceme ponúkať kresťanskú kultúru, musíme mať sami v sebe zakorenené hodnoty vychádzajúce z Evanjelia. Dnešný človek sa pýta, pochybuje, hľadá odpovede. Ak nezačuje svedectvo kresťanov korešpondujúce s ich praktickým životom, bude hľadať inde. Európa sa mení a liberálne tendencie tu sú prítomné, ale verím, že hlad po hodnotách ako je život, mier či odpúšťanie nedá zahynúť našim judeokresťanským koreňom.

Zdeno Pupík
Autor je hovorca Žilinskej diecézy.

Odporúčame

Cestovanie po východnej Európe: Travnik a Višegrad

Cestovanie po východnej Európe: Travnik a Višegrad

Bosna a Hercegovina to nie je len Sarajevo či Mostar, v Bosne je zaujímavých miest podstatne viac. Prinášame ďalšiu časť fotoseriálu o jedinečných miestach východnej Európy v spolupráci s cestovateľom Martinom Maťkom, tentokrát dve mestečká spojené so svetoznámym spisovateľom Ivo Andričom. Andričov ...

Prieskum: Boh jedným slovom? Láska

Prieskum: Boh jedným slovom? Láska

Ako by ste Boha zadefinovali jedným slovom? Americký magazín Huffington Post realizoval prieskum, v ktorom požiadal čitateľov, aby zadefinovali Boha. "Kde bol chyták? Mali zhrnúť Boha iba do jedného slova,“ píše náboženská redaktorka HuffPostu Carol Kuruvilla. Výsledok: Boh je láska. Prieskum realiz...