Veriaci sa rozlúčili so zosnulým biskupom Filom

Pohrebnú svätú omšu za zosnulého biskupa Vladimíra Fila slúžil predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a metropolita.


Trnavskú katedrálu sv. Jána Krstiteľa v pondelok dopoludnia zaplnili veriaci, ktorí sa prišli rozlúčiť so zosnulým emeritným rožňavským biskupom Vladimírom Filom. Pohrebnú svätú omšu slávil predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a metropolita, spolu so slovenskými i zahraničnými biskupmi, kňazmi a rehoľníkmi. V príhovore arcibiskup Zvolenský pripomenul svedectvo života zosnulého biskupa, ktorého heslom boli slová svätého apoštola Pavla "Mne žiť je Kristus".

Na prianie, ktoré pred svojou smrťou vyjadril biskup Filo, sa v maďarskom jazyku veriacim prihovoril trnavský arcibiskup Ján Orosch. V závere svätej omše si prítomní vypočuli vyjadrenie úprimnej sústrasti, ktoré zaslal v mene Svätého Otca Františka vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Smútočnému zhromaždeniu sa prihovorili aj košický arcibiskup a metropolita Bernard Bober a rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik. V mene spolužiakov sa so zosnulým biskupom rozlúčil Bartolomej Urbanec a v zastúpení trnavského primátora prehovoril Pavol Tomašovič.

Telesné pozostatky zosnulého po skončení pohrebnej svätej omše previezli do jeho rodnej obce Gáň, ktorú si Vladimír Filo zvolil za miesto svojho posledného odpočinku.

TK KBS

Foto: TK KBS/Matúš Hasil

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo