Stretnutia bývalých Ratzingerových študentov sa zúčastnil aj Tomáš Halík

Pápežské letné sídlo v Castel Gandolfo sa v posledný augustový víkend opäť stalo miestom stretnutia bývalých študentov Josepha Ratzingera.

Víkendové diskusie tzv. Ratzinger Schüllerkreis vyvrcholili nedeľným stretnutím s ich bývalým profesorom - emeritným pápežom Benediktom XVI., ktorý odslúžil svätú omšu v kostole Campo Santo Teutonico vo Vatikáne. 

Emeritný pápež sa dodnes stretáva so svojími bývalými študentmi. Foto - TASR/AP

„Pravda, láska a dobrota, ktoré pochádzajú od Boha, robia človeka čistým. Stretávame ich v Slove, ktoré oslobodzuje od ‚zábudlivosti‛ sveta, ktorý viac nemyslí na Boha,“ povedal v homílii Benedikt XVI. Nadviazal tak na tému, o ktorej jeho bývalí študenti diskutovali počas uplynulých dní - Ako dnes hovoriť o Bohu. 

„Je to niečo medzi klubom veteránov a akademickým stretnutím,“ povedal o stretnutiach, ktoré sa konajú už takmer štyridsať rokov, hamburský pomocný biskup Hans-Jochen Jaschke. Klub pôvodne založili bývalí Ratzingerovi študenti koncom 70. rokov. Neskôr naň začali pozývať aj svojho bývalého učiteľa a vtedajšieho mníchovského arcibiskupa Josepha Ratzingera.

S tradíciou spoločných neformálnych stretnutí neskončili, ani keď sa Ratzinger stal prefektom Kongregácie pre náuku viery a neskôr hlavou Katolíckej cirkvi. Naopak. „Keď sa stal pápežom, prevzal iniciatívu on a začal nás pozývať do Ríma,“ prezradil biskup Jaschke. 

Asi štyridsiatka pravidelnýh účastníkov, medzi ktorými nikdy nechýba viedenský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn, spoločne premýšľa a debatuje o teologických a cirkevných témach. Portál Vatican Insider si všimol, že tohto roku sa medzi účastníkmi objavil aj český kňaz a filozof Tomáš Halík.

„Pátranie po Bohu považuje Benedikt XVI. za najväčšiu výzvu dnešnej spoločnosti.“
Stephan Horn, bývalý Ratzingerov študent

Zdieľať

„Bolo to, akoby sme sa vrátili do doby, keď sme sa zúčastňovali jeho kurzov,“ opisuje spoločné stretnutia biskup Jaschke. Pred siedmimi rokmi sa klub prvý raz rozšíril o skupinu mladších teológov, ktorí nie sú priamymi Ratzingerovými študentmi, ale odborne sa venujú učeniu emeritného pápeža. Osobného stretnutia a diskusie s Benediktom XVI. sa však zúčastňujú len pôvodní členovia. „Nechceme, aby starý krúžok stratil svoju pôvodnú identitu,“ hovorí Jaschke.

Od rezignácie v roku 2013 už Benedikt na schôdzky klubu nechodieva. Na konci víkendu však pre svojich bývalých poslucháčov odslúži svätú omšu vo Vatikáne. Rovnako si ponechal výber diskusných tém. Ako píše Catholic News Agency, v posledných rokoch sa zameral na teológiu kríža, miesto Boha uprostred sekularizmu a ekumenizmus.

"Je očividné, že Božie slovo je podľa neho skutočná potreba pre svet a cirkev musí nájsť spôsob, ako o Bohu hovoriť,“ povedal Ratzingerov študent a neskôr asistent na univerzite v Regensburgu Stephan Horn. „Pátranie po Bohu považuje Benedikt za najväčšiu výzvu dnešnej spoločnosti,“ dodáva súčasný predseda Ratzinger Schüllerkreis.

Adam Takáč

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo