Ortodoxné cirkvi pripravujú jedinečný celopravoslávny koncil

Lídri pravoslávnych cirkví sa plánujú stretnúť po viac ako tisíc rokoch. Nad úspešnosťou podujatia sa vznášajú pochybnosti.

Stretnutie lídrov pravoslávnych cirkví sa má uskutočniť na budúci rok. Ilustračné foto - TASR/AP

Na pozvanie konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja I. sa v Istanbule uskutočnilo štvordňové pracovné zhromaždenie. Koncom augusta sa na ňom zišlo 140 pravoslávnych biskupov, aby pripravili celopravoslávny koncil. Informovalo o tom Rádio Lumen.

Plánovaným termínom otvorenia celopravoslávneho koncilu je slávnosť Zoslania Ducha Svätého v roku 2016. Konať sa má v Istanbule. Ak sa podujatie podarí uskutočniť, bude to vôbec prvé stretnutie reprezentantov všetkých pravoslávnych cirkví byzantského obradu od roku 787. Vtedy sa biskupi ešte nerozdelenej východnej a západnej časti cirkvi stretli na koncile v Nicei. Ide o dnešný Iznik v Turecku.

Stretnutie všetkých hláv pravoslávnych cirkví byzantského obradu je plánované už od roku 1961. Pre mnohé nevyriešené spory existujú pochybnosti, či sa podarí dodržať stanovený časový plán. Sporným zostáva aj výber tém. Ruská pravoslávna cirkev nástojí na tom, aby sa jednalo iba o otázkach, s ktorými súhlasia všetky národné pravoslávne cirkvi. Ďalším sporným bodom je rozdielny pohľad na pravoslávne cirkvi na Ukrajine a na miestnu Gréckokatolícku cirkev.

Rádio Lumen, ig

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo