Pápež podporil teóriu gender, tvrdia médiá. Vatikán reaguje

Homosexuálna spisovateľka Francesca Pardi sa v liste posťažovala pápežovi Františkovi na útoky, ktorým musí čeliť zo strany niektorých katolíckych organizácií. Odpoveď z Vatikánu, ktorú spisovateľka zverejnila, talianske médiá označili za požehnanie genderovej literatúre.

Francesca Pardi zaplnila médiá a vyvolala reakciu Vatikánu. Foto - Facebook

Talianka Francesca Pardi spolu so svojou partnerkou založili vydavateľstvo detskej literatúry, v ktorom vydávajú detské knihy s LGBT tematikou. Voči tomu sa ohradili viaceré katolícke organizácie a farnosti. Reagoval aj starosta Benátok, ktorý nakázal stiahnuť tieto knihy zo škôl a verejných knižníc.

Homosexuálna spisovateľka sa v polovici júna rozhodla výber zo svojich kníh zaslať hlave Katolíckej cirkvi. Pripojila k nim list, v ktorom sa posťažovala na útoky, ktorým musí spolu s partnerkou čeliť. „Mnohé farnosti po celej krajine v tomto období špinia naše meno a šíria nepravdy o našej práci. Hlboko nás to uráža,“ citoval z Pardiovej listu denník The Guardian.

Na Twitteri sa homosexuálna spisovateľka pochválila obrázkom, ktorý si nakreslila jej dcéra pri príležitosti "sobáša svojich mám".

Po necelom mesiaci došla odpoveď z Vatikánu. Francesce Pardi neodpísal samotný pápež, ale monsignor Peter B. Welles zo Štátneho sekretariátu, ktorý ročne reaguje na približne 60-tisíc listov adresovaných pápežovi. Portál Vatican Insider dodal, že bol list formulovaný rutinne ako všetky ostatné.

Spisovateľka však vyhlásila, že v závere listu sa nachádza pápežské požehnanie, ktoré vníma ako povzbudenie do svojej práce. Tlačové stredisko Svätej stolice sa voči tomu vymedzilo. „Pápežovo požehnanie v závere listu je určené konkrétnej osobe a nie prípadným názorom, ktoré nie sú v súlade s učením cirkvi ohľadom teórie gender,“ uviedol zástupca riaditeľa tlačového strediska Ciro Benedettini, podľa ktorého sa postoj cirkvi k tejto teórii v ničom nezmenil.

Benedettini sa ohradil aj voči zverejneniu súkromnej korešpondencie. Zároveň zdôraznil, že list apeloval na spisovateľku, aby šírila autentické ľudské a kresťanské hodnoty.     

Pápež František sa v minulosti viackrát kriticky vyjadril na adresu gender teórie. „Kladiem si otázku, či takzvaná teória gender nie je tiež vyjadrením istej frustrácie a rezignácie, ktorá smeruje k zrušeniu pohlavnej rozdielnosti, pretože sa s ňou ďalej nevie konfrontovať. Nuž, takto riskujeme, že urobíme krok dozadu. Odstránenie rozdielnosti v skutočnosti znamená problém, a nie riešenie,“ povedal pápež počas generálnej audiencie v apríli tohto roku.

Monika Ostrovská

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo