Adventisti neschválili svätenie žien. Rozvojový svet prehlasoval Západ

Otázka svätenia žien rozdelila Adventistov siedmeho dňa. Hlasovanie dopadlo v neprospech svätenia, v USA však vysvätili už niekoľko desiatok žien.

Adventisti siedmeho dňa odmietli návrh svätiť ženy za pastorky. Stalo sa tak na júlovej 60. generálnej konferencii, ktorá sa konala v americkom San Antoniu. Tajné hlasovanie sa skončilo v pomere 1381 ku 977 hlasom. Podľa portálu National Catholic Reporter výsledok ovplyvnili najmä delegáti z Afriky a Južnej Ameriky, ktorí majú konzervatívnejšie názory na svätenie žien ako členovia cirkvi z iných regiónov.

Prezident adventistov Ted Wilson (vpravo) sa snaží zmierniť napätie po neúspešnom hlasovaní o svätení žien. Foto - Adventist.org

Téma svätenia žien rozdeľovala adventistov už dlhší čas. Americkí adventisti v posledných rokoch vysvätili najmenej 34 žien. V roku 2013 si Konferencia juhovýchodnej Karolíny zvolila ženu za svoju prezidentku.

Prezident Adventistov siedmeho dňa Ted Wilson sa pokúsil zmierniť napätie, ktoré hlasovanie sprevádzalo. „Máme duchovnú príležitosť znovu zamerať našu pozornosť na misiu a odvrátiť oči od tejto témy,“ povedal Wilson, ktorého delegáti zvolili na ďalšie funkčné obdobie. „Vyzývam všetkých v cirkvi, aby ste dali bokom rozdiely v názoroch. Môžete chrániť svoje stanovisko, ale buďme opatrní, ako ho vyjadrujeme a posuňme sa dopredu." 

K téme
Anglikánska synoda schválila svätenie žien za biskupky
Írsky biskup: Uvažujme o svätení žien za diakonky 

Zdieľať

„Mám strach z toho, čo sa stane, ak nedovolíme cirkvi rozbehnúť túto vec," netajil svoje obavy Wilsonov predchodca na čele cirkvi Jan Paulsen. S výsledkom hlasovania sa ťažko zmierovala aj prezidentka Generácie mládeže pre Krista Natasha Nebblett: „Boh ma už povolal pracovať pre neho a to je všetko, čo potrebujem."

Podľa ďalšej z líderiek adventistov Cheryl Doss nie je nevyhnutné, aby všetky súčasti cirkvi postupovali v tejto otázke jednotne: „Ak bude jedna časť tela fungovať lepšie, keď budú svätené ženy, potom by to mali robiť.“

Adventisti siedmeho dňa nesvätia nedeľu, ale sobotu. Cirkev s 18 miliónmi členov založil baptistický kazateľ William Miller, ktorý podľa Biblie vypočítal dátum Kristovho druhého príchodu. Keď však 22. októbra 1844 koniec sveta neprišiel, mnohí členovia hnutie opustili. Z tých, čo naďalej verili, že išlo o správny dátum, ale jeho interpretácia bola mylná, sa neskôr vyvinuli Adventisti siedmeho dňa.

Monika Ostrovská

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo