Polievka, mydlo, spása. Armáda spásy začala oficiálne pôsobiť na Slovensku

Kresťanské hnutie Armáda spásy začalo oficiálne fungovať aj na Slovensku. Jej členov prijal aj pápež František.

Členovia Armády spásy nosia vlastné uniformy a používajú vojenské hodnosti. Foto: facebook.com/ArmadaSpasy

Kresťanské hnutie Armáda spásy začalo oficiálne fungovať aj na Slovensku - poskytovať má sociálne a duchovné služby. Slovensko sa tak stalo 127. krajinou, kde pôsobí. Armáda spásy poskytovala služby u nás aj doteraz, a to prostredníctvom občianskeho združenia. Pôsobí v troch lokalitách – Bratislave, Plaveckom Štvrtku a Galante.

Vo svete má viac ako 15-tisíc zborov a asi 26 500 dôstojníkov. "Dôstojníci v Armáde spásy sú vnímaní ako kazatelia, pastori, sú to duchovní pracovníci. Máme takmer 1 750 000 členov. Vo všetkých pobytových službách máme takmer pol milióna postelí a viac ako 19 miliónov osôb ročne využije služby, ktoré Armáda spásy poskytuje," uviedla pre TASR hovorkyňa Pavla Vopeláková. Podľa Hospodárskych novín na Slovensku zatiaľ pôsobia štyria dôstojníci, štyria kadeti, traja zamestnanci a mnoho dobrovoľníkov.

Pápežova historka

„Napriek vieroučným rozdielom Katolícka cirkev vstupuje do vzájomných kontaktov s Armádou spásy v koncilovom duchu ekumenizmu,“ uviedol pre Rádio Lumen religionista Martin Dojčár z Trnavskej univerzity. V roku 2014 členov Armády spásy prijal na audiencii aj pápež František. „Zo srdca si želám, aby katolíci a členovia Armády spásy pokračovali v spoločnom vydávaní svedectva o Kristovi a evanjeliu vo svete, ktorý tak veľmi potrebuje zažiť milosrdenstvo Boha,“ povedal pápež pri tejto príležitosti.

Vyrozprával im aj príhodu zo svojho detstva. Keď mal štyri roky kráčal so svojou starou mamou po ulici. "V tom čase vládlo presvedčenie, že všetci protestanti pôjdu do pekla. Po druhej strane chodníka prichádzali dve ženy z Armády spásy v klobúčikoch, aké ste nosievali. Aj vy ste ste ho nosili? Spomínam si, ako by to bolo dnes, ako som sa spýtal starej mamy: ,Kto sú to? Mníšky, sestričky?´ Stará mama odpovedala: ,Nie. Sú to protestantky. Ale sú dobré,´“ zaspomínal si pápež František a dodal: "Takto mi moja stará mama vďaka vášmu svedectvu otvorila dvere k ekumenizmu: prvú ekumenickú kázeň som dostal práve pred vami."

Trikrát "S"

Armádu spásy založil v roku 1865 metodistický kazateľ z Anglicka William Booth. Od roku 1921 pôsobila aj na Slovensku, ale v roku 1950 jej činnosť ukončili komunisti. Po obnovení činnosti v ČSFR v roku 1990 sa začali vyjednávania aj so slovenskými predstaviteľmi štátu o znovuobnovení činnosti, zastavilo ich však rozdelenie republiky. Členovia Armády spásy nosia na uniformách písmeno "S", ktoré vyjadruje ich heslo Soup, Soap, Salvation (Polievka, mydlo, spása).

V roku 2013 dvaja dobrovoľníci Armády spásy položili prvé základy jej súčasnej práce na Slovensku. V tom istom čase oslovilo Armádu spásy občianske združenie Slovo života so žiadosťou o prevzatie služby a práce v rómskych osadách. Slovenská legislatíva neumožňuje Armáde spásy registrovať sa ako cirkev, keďže nemá dostatočný počet členov. Preto bola oficiálne zaregistrovaná ako občianske združenie, a to v auguste 2014. Na čele slovenskej Armády spásy stojí Moldavec Vitalie Chiriac.

- ig -

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo