Aké by to bolo, keby naše farnosti a rehole splnili pápežovu výzvu?

Ak by slovenské farnosti chceli a mohli do bodky splniť výzvu pápeža Františka z nedele, mali by ubytovať takmer 2 000 utečeneckých rodín. Na Slovensku sa totiž nachádza 1 501 farností a viac ako 400 rehoľných domov. Ak by išlo priemerne o päťčlenné rodiny, Slovensko by uchýlilo takmer desaťtisíc utečencov. 

Africkí migranti po tom, ako ich zachránili pred utopením, v dočasnom útočisku v katolíckom kostole St. Curato D'Ars v Palerme na Sicílii. (Foto: TASR/AP)

Pápež František v nedeľu vyzval európske farnosti, aby prijali aspoň jednu utečeneckú rodinu ako prípravu na blížiaci sa Rok milosrdenstva. „Pri pohľade na tragédiu desiatok tisíc utečencov (...) nás evanjelium volá, ba žiada od nás, aby sme boli „blízki“ najmenším a opusteným. Aby sme im dali konkrétnu nádej,“ vyhlásil počas modlitby Anjel Pána.

Pápež chce ísť príkladom, a preto vatikánske farnosti v najbližších dňoch prijmú dve utečenecké rodiny. 

K téme: 
Pápež: Každá farnosť v Európe by mala prijať jednu utečeneckú rodinu

Zdieľať

„Výzva Svätého Otca zaznieva v duchu evanjelia a katolícka cirkev na Slovensku sa, samozrejme, bude snažiť pomôcť každému, kto sa kvôli vojne alebo hladu ocitol v núdzi. KBS bude hľadať spôsoby, ako pomôcť pri integrácii všetkých, ktorých prijme Slovenská republika. Urobíme, čo bude v našich silách,“ povedal pre Postoy.sk hovorca KBS Martin Kramara.

Rehoľníci dávajú dokopy pomoc

Utečencom chcú pomôcť aj naše rehoľné komunity. Niektoré majú uvoľnené domy, iné môžu vyučovať jazyk alebo sa inak venovať migrantom. Zástupcovia ženských aj mužských reholí momentálne dávajú dokopy údaje z jednotlivých reholí o tom, ktorá vie ako pomôcť. „Sumarizujú materiál o tom, ako konkrétne by vyzerala pomoc zo strany reholí, teda kto poskytne dom, kto zase ľudí a podobne,“ uviedla pre Postoy.sk hovorkyňa Roka zasväteného života sestra Hermana Matláková.

Presné čísla by mali mať rehoľníci pohromade koncom tohto týždňa.

Na Slovensku je síce viac ako 400 rehoľných domov, no s ubytovaním utečeneckých rodín to nemusí byť také jednoduché. Ako upozorňuje sestra Hermana, nie je komunita ako komunita. V niektorých domoch žijú rehoľníci v skromných podmienkach pri malom počte, sú však aj väčšie s mnohopočetnou komunitou. To isté možno povedať o farách, ktoré patria medzi menšie a samotní duchovní v nich žijú v skromne. 

Cirkev už prišla s významnou ponukou k téme utečencov. Rehoľa vincentínov ponúkla svoj kláštor a pozemok v obci Ladce na Považí, kde sa uvažovalo o mieste pre sýrskych kresťanov, ktorých plánuje štát prijať. Pre odpor obyvateľov zo zámeru zišlo.

Monika Ostrovská, Pavol Rábara
Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo