Katolícka cirkev dnes oslavuje narodenie Panny Márie

Rímskokatolícka aj Gréckokatolícka cirkev 8. septembra oslavujú narodeniny Panny Márie.

V Rímskokatolíckej cirkvi sa tento sviatok slávi pod názvom Narodenie Panny Márie, Gréckokatolícka cirkev si tento deň pripomína ako Narodenie našej presvätej Vládkyne, Bohorodičky Márie, vždy Panny. 


Presný dátum a miesto narodenia Panny Márie nie sú známe. Ako možné rodisko sa najčastejšie spomínajú tri miesta: Betlehem, kde sa neskôr narodil aj Ježiš Kristus, Sefora, ktorá sa nachádza štyri kilometre severne od Betlehema a Jeruzalem. Rodičmi Panny Márie boli podľa tradície svätí Joachim a Anna. 

Sviatok Narodenia Panny Márie sa pravdepodobne začal sláviť po koncile v Efeze v roku 431, na ktorom bola Panna Mária vyhlásená za Bohorodičku. Prvé zachované omšové modlitby na tento sviatok pochádzajú z čias pontifikátu Leva Veľkého (440 - 461) a Sergia (687 - 701). V západnej časti cirkvi sa tento sviatok začal sláviť asi až začiatkom 8. storočia, uvádza stránka Životopisy svätých.

V nasledujúcich dňoch budú rímskokatolíci sláviť ešte ďalšie dva mariánske sviatky - Najsvätejšieho mena Panny Márie (12. september) a Sedembolestnej Panny Márie (15. september).

- ig -

Foto: wikipedia.org

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo