Z evanjelického kostola sa stane mešita

Premena kostola na mešitu vyvolala v Hamburgu silný rozruch a úpravu legislatívy, ktorá zamedzuje podobným prípadom. Z veže bývalého kostola nebudú zaznievať ani zvolania muezína k modlitbe.

V Hamburgu stojí aj prvá mešita, ktorá v Nemecku vyrástla po druhej svetovej vojne. Foto - Wikipedia

Bývalý evanjelický kostol v nemeckom Hamburgu premenia na mešitu - s finančnou podporou z Kuvajtu, ktorý pokryje asi 40 percent nákladov. Celkové výdaje odhaduje nemecká evanjelická tlačová agentúra Idea na 2,5 milióna eur.

Sakrálna stavba, ktorú zriadili v roku 1961 a odsvätili v roku 2002, je chránená ako kultúrna pamiatka. Podľa predsedu islamského centra Al Nur Daniela Abdina zostane zvonku rozpoznateľná ako kostol, ale vo vnútri sa zmení na mešitu. Na veži je už po arabsky napísané slovo Alah. V interiéri postavili aj novú emporu pre ženy. Vo výstavbe je ešte modlitebný výklenok pre imáma. Z bývalej veže kostola však nebudú zaznievať zvolania muezína k modlitbe.

K téme
V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

Zdieľať

Islamské centrum získalo bývalý kostol v novembri 2012 a do užívania má byť odovzdaný na jar budúceho roka. Islamská komunita sa momentálne stretáva v podzemnej garáži, ktorá približne 700 moslimom nepostačuje.

Premena bývalého kostola na mešitu spôsobila v Hamburgu veľký rozruch a vyvolala protesty. Kriticky sa vyjadrovali aj bývalí pastori kostola. Medzitým sa však legeslatíva upravila a takáto premena už nie je možná. V roku 2007 nadobudla účinnosť Cirkevná vyhláška z roku 2007 zakazuje využívanie bývalého kostola nekresťanským náboženstvom s výnimkou židovstva.

Rádio Lumen

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo