Transsexuál chcel byť krstným otcom. Zasiahnuť musel Vatikán

Transsexuál sa cítil dotknutý rozhodnutím, že nemôže byť krstným otcom. Na biskupa sa za to zniesla vlna kritiky. Na jeho stranu sa však postavil aj Vatikán.

Transvestiti v uliciach Buenos Aires v roku 2010, keď bol miestnym arcibiskupom súčasný pápež František. Foto - TASR/AP

Španiel Alex Salinas sa narodil ako žena. Počas uplynulých troch rokov bral mužské hormóny, dnes má dvadsaťjeden rokov a čaká na lekárske potvrdenie o zmene pohlavia. Nedávno ho jeho sestra požiadala, aby sa stal krstným otcom jej syna Eduarda. „Kňaz z našej farnosti mi najprv povedal, že by to nemal byť nijaký problém, no po rozhovore s biskupom tvrdil, že v očiach cirkvi som stále ženou,“ uviedol Salinas, ktorý sa považuje za presvedčeného kresťana. „Beriem to ako úder pod pás, pretože moja viera je silná.“ O prípade informoval portál National Catholic Register.

K téme
Pápež podporil teóriu gender, tvrdia médiá. Vatikán reaguje

Zdieľať

Rozhodnutie, ktoré vydal diecézny biskup Rafael Zornoza Boy, sa stretlo s vlnou kritiky. Biskup sa preto obrátil na Vatikán a Kongregácia pre náuku viery potvrdila jeho rozhodnutie. V odpovedi uviedla, že transsexuáli sa nemôžu stať krstnými rodičmi. „Správanie transsexuálov, teda osôb, ktoré chirurgicky zasiahnu do svojej pohlavnej identity, odporuje mravným požiadavkám prijať pravdu o vlastnom pohlaví. Takýto človek nespĺňa podmienky života zodpovedajúceho viere a kresťanským záväzkom.“ Kongregácia dodala, že nejde o žiadnu diskrimináciu, ale o o objektívne uznanie nesplnených podmienok, ktoré sú nevyhnutné k tomu, aby sa veriaci mohol stať krstným otcom.

Biskup Zornoza odkázal aj na novú encykliku Laudato Si, v ktorej pápež František píše, že "prijatie vlastného tela ako Božieho daru je nevyhnutné pre prijatie a akceptovanie celého sveta ako daru Otca a spoločného domu". Na internetovej stránke diecézy biskup dodal, že „František viackrát v súlade s učením cirkvi zdôraznil, že transexuálne správanie je proti ľudskej prirodzenosti". Podľa neho „cirkev chce s milosrdným srdcom pomôcť každému v jeho situácii, no bez popierania pravdy, ktorú hlása".

Portál Huffigton Post naopak konštatuje, že hlava cirkvi viackrát prejavila svoju empatiu k transrodovým osobám. V januári sa František stretol so Španielom Diegom Neria Lejárragom, ktorý je transsexuál a podľa jeho slov ho kvôli tomu kresťanská komunita odmieta. Počas marcovej návštevy talianskeho Neapola zasa pápež obedoval s väzňami, medzi ktorými boli homosexuáli aj transsexuáli.

Adam Takáč

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo