Prečo je dôležité sledovať Františkove kázne

Pápežove homílie v Dome sv. Marty reformujú štruktúry aj ducha Katolíckej cirkvi.

Po letnej prestávke pápež František opäť začal sláviť ranné omše v Kaplnke Ducha Svätého v Dome svätej Marty. Ide o jednu z noviniek v praktickom fungovaní pontifikátu, ktoré priniesol pápež z Argentíny. Ranné omše v kaplnke Apoštolského paláca síce slúžili aj jeho predchodcovia, ale mali súkromný charakter. Akurát Ján Pavol II. si na ne a na nasledujúce raňajky zvykol pozvať niekoľko blízkych hostí.

Ranné omše s pápežom sú výnimočné svojou rodinnou atmosférou. Foto - Flickr

Na prvú z omší v Dome sv. Marty, ktorý František uprednostnil pred Apoštolským palácom, si prekvapivo pozval miestny personál, na druhý deň zasa oslovil vatikánskych záhradníkov a zametačov. Od marca 2013 sa tak v kaplnke Domu sv. Marty premleli najrôznejšie skupiny – vrátane Slovákov žijúcich v Ríme.

Reforma štruktúr aj ducha cirkvi

V čom sú tieto omše výnimočné? Svojou rodinnou atmosférou – na slávení je prítomných len niekoľko desiatok veriacich, pričom na Františkovu žiadosť nie sú prenášané obrazovo ani zvukovo. Po skončení omše si František zvykne sadnúť medzi ľudí, aby sa krátko pomodlil a potom osobne pozdraví jednotlivých prítomných.

V tejto intímnej atmosfére František odhaľuje veľkú časť svojho vnútra – jeho homília vždy vychádza z evanjeliového úryvku, ktorý pripadá na daný deň, pričom vždy hovorí spontánne, bez vopred pripraveného textu.

„Ak jednou z hlavných priorít Františkovho pôsobenia je očista a reforma štruktúry Rímskej kúrie, ktorá spravuje Katolícku cirkev, druhou, rovnako dôležitou úlohou je morálna, duchovná reforma samotnej kúrie aj univerzálnej cirkvi. Reforma postojov, spôsobu myslenia a konania ako istý druh kultúrnej revolúcie,“ napísala argentínska vatikanistka Elisabetta Piqué v životopisnej knihe František: život a revolúcia (Spolok sv. Vojtecha 2015).

"Očakávame Pána alebo sa radšej venujeme klebeteniu?" pýtal sa František v prvej homílii po letnej prestávke. 

Vo svojich homíliách František reformuje štruktúry aj ducha súčasne. „Niektorí kresťania urobili chybné rozhodnutia z dôvodu historických udalostí, pomýlili si cestu, vytvorili vojská a viedli náboženské vojny. Toto sú iné dejiny, ktoré nie sú dejinami lásky. Aj my sa na vlastných chybách učíme, ako majú vyzerať dejiny lásky,“ uvažoval František práve počas omše, ktorej sa zúčastnili zamestnanci škandálmi zmietanej vatikánskej banky.

Pri inej príležitosti poukázal na tri druhy kresťanov – hriešnikov, mravne skazených korupčníkov a svätcov. „Prosme si milosť, aby sme sa nestali mravne skazenými, skorumpovanými: hriešnici áno, skorumpovaní nie! A vyprosujme si milosť ísť cestou svätosti,“ apeloval František začiatkom júna 2013.     

K téme
František v kázni: Ľudia neodpustia kňazom dve veci - pripútanosť k peniazom a zlé zaobchádzanie s ľuďmi

Zdieľať

„Homílie zo svätej Marty sú skutočne pulzujúcim srdcom Františkovho učiteľského úradu. Nachádzame tu kľúčové témy a pojmy, ktoré potom prechádzajú aj do oficiálnych príhovorov,“ hodnotí pápežove homílie jezuita Antonio Spadaro, šéfredaktor prestížneho dvojtýždenníka Civiltà Cattolica a Františkov blízky spolupracovník. „Tí, ktorí pracujú v kúrii, akreditovaní veľvyslanci pri Svätej stolici, novinári a experti na Vatikán pozorne sledujú všetky homílie – skutočné perly,“ napísala vatikanistka Piqué, ktorá je dlhoročnou známou pápeža Františka.

Postačí päť minút

Na otázku, ako sa pápežove homílie dostávajú na verejnosť, keď nie sú prenášané médiami, odpovedal v prvých mesiacoch Františkovho pontifikátu hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. Najpodstatnejšie myšlienky zaznamenáva pracovník L´Osservatore Romano, vatikánskeho denníka, ktorý vo svojom večernom vydaní prináša syntézu Františkovho ranného kázania. Doplnená o krátky zvukový a obrazový záznam sa objaví aj vo vysielaní Vatikánskeho rozhlasu a Vatikánskeho televízneho centra.

Ochudobnení nie sú ani Slováci. Pápežove zamyslenia denne prináša slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu a následne ich preberá aj Tlačová kancelária KBS.

Františkove ranné homílie pomôžu osvetliť kontext jeho rozhodnutí, ako aj smerovanie celého pontifikátu nielen odborníkom, ale každému, kto si na ne nájde päť minút denne.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo