Rímski väzni navštívili Vatikán. Na pozvanie pápeža Františka

Väzni sa v Sixtínskej kaplnke zúčastnili modlitby Anjel Pána. Na budúci rok Vatikán pripravuje Jubileum väzňov v rámci Svätého roka milosrdenstva.

Päťdesiatka väzňov z rímskej väznice Rebibbia v nedeľu navštívila Baziliku sv. Petra, Vatikánske záhrady a Vatikánske múzeá. V Sixtínskej kaplnke, ktorá je súčasťou múzeí, si odsúdení vypočuli pápežov nedeľný príhovor a pomodlili sa modlitbu Anjel Pána.

Odpustky v rámci Svätého roka milosrdenstva budú môcť získať väzni aj vo svojich celách. Foto - Flickr

„Boli sme prijatí veľmi pekným spôsobom, čo nie je bežné u väzňov. Spoločnosť sa na nás vždy pozerá krivým okom. Ale dnes s nami jednali na rovnakej úrovni ako s osobnosťami. Bolo to veľmi silné pre nás všetkých. Stále sme o tom hovorili, bolo to niečo neopísateľné!” povedala Vatikánskemu rozhlasu jedna väzenkyňa.

„Sú to emócie, ktoré zostanú v našich srdciach a v našich mysliach dlhú dobu. Samozrejme, že pre väzňov to má obzvlášť veľkú hodnotu: namiesto ďalšieho dňa vo väzení sa mohli zúčastniť na exkluzívnej prehliadke, ktorá nám bola ponúknutá túto nedeľu, v deň, keď sú bežne Vatikánske múzeá zavreté. Väzni s pohnutím prežívali túto udalosť,“ zhodnotil nezvyčajnú prehliadku riaditeľ väznice Stefano Ricca, ktorý väzňov sprevádzal.

K téme
Rímski bezdomovci si prezrú Vatikánske múzeá

Zdieľať

Portál Vatican Insider uviedol, že pozvanie väzňov do Vatikánu bolo iniciatívou pápeža Františka. Na jeho pozvanie si na jar tohto roku pozrela vatikánske pamätihodnosti aj skupina rímskych bezdomovcov.

Prílev väzňov zažije Vatikán aj na budúci rok – v Bazilike sv. Petra sa 6. novembra 2016 v rámci Svätého roka milosrdenstva bude sláviť Jubileum väzňov.

Na odsúdených myslel pápež aj pri vyhlásení jubilejných odpustkov. „Odpustenie hriechov môžu získať v kaplnkách väzníc a zakaždým, keď prejdú dverami svojej cely, obrátiac myseľ a modlitbu k Otcovi,“ napísala hlava Katolíckej cirkvi v liste informujúcom o udelení odpustkov.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo