Pätnásťročný plánoval útok na pápeža. Inšpiroval ho Islamský štát, tvrdí americká televízia

Americké orgány ešte v auguste zadržali 15-ročného chlapca pre podozrenie, že plánoval spáchať útok na pápeža Františka počas jeho budúcotýždňovej návštevy v USA.

Tínedžera údajne inšpirovala teroristická skupina Islamský štát (IS), informovala v utorok televízia ABC News. Správa sa odvoláva na oznámenie Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI) a ministerstva pre vnútornú bezpečnosť, určené bezpečnostným orgánom v Spojených štátoch.

Pápež František vyhľadáva bezprostredný kontakt s veriacimi aj počas generálnych audiencií vo Vatikáne. Foto - TASR/AP

Podľa oznámenia chlapec zamýšľal útok pri Filadelfii proti "zahraničnému hodnostárovi na podujatí priťahujúcom pozornosť". Zdroje ABC oboznámené s prípadom uviedli, že zmienka o "zahraničnom hodnostárovi" odkazovala na pápeža. FBI ani uvedené ministerstvo sa k záležitosti nevyjadrili, píše agentúra DPA.

Chlapec podľa federálnych úradov získal inštrukcie týkajúce sa výbušnín a rozširoval ich na sociálnych médiách. Jeho plán totiž údajne počítal s viacerými útočníkmi, strelnými zbraňami a viacerými náložami.

Tínedžera obvinili z pokusu o poskytnutie materiálnej podpory teroristickej organizácii a pokusu o poskytnutie materiálnej podpory teroristickej aktivite, uviedla televízia. Jej zdroje však zdôraznili, že hrozba zo strany chlapca nebola akútna - jeho plány boli skôr "ašpiráciami", pričom sa objavili aj otázky okolo jeho duševného zdravia.

Minulý víkend americký kongresman Michael McCaul, predseda výboru Snemovne reprezentantov pre vnútornú bezpečnosť, v relácii ABC News povedal, že bezpečnostné služby už "prekazili jeden konkrétny prípad" týkajúci sa hrozieb voči pápežovi a sú "veľmi ostražité", pokiaľ ide o ďalšie hrozby.

Pápež František pricestuje na návštevu USA 22. septembra. Jeho cesta sa skončí 27. septembra po dvoch dňoch podujatí vo Filadelfii.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo