Pápež Európe: Nečudujte sa prílevu migrantov, keď nemáte deti

Migranti prichádzajú do Európy, ktorá nechce mať deti a zapĺňajú tak prázdne miesta v sterilných krajinách. Takýto postreh k utečeneckej kríze vyjadril pápež František v nedávnom rozhovore pre portugalské rádio. 

„Migrácia je realitou. Keď je niekde prázdne miesto, ľudia ho zaplnia. Ak krajina nemá deti, prídu do nej migranti,“ vyjadril sa Svätý Otec v rozhovore pre portugalské Radio Renascença. Pápež narážal najmä na nízku pôrodonosť v krajinách ako Taliansko, Portugalsko či Španielsko, kde počet narodených detí klesá.


Pápež František s deťmi z chudobných štvrtí v Neapole a Ríme (Foto - TASR/AP)

František sa podľa vlastných slov stretol s postojom odmietania detí, dokonca vo vlastnej rodine. Pred niekoľkými rokmi jeho talianski bratranci povedali, že budú radšej cestovať či podnikať, než mať deti. „Čiže ak tu nie sú deti, sú tu otvorené priestory,“ cituje rozhovor s Františkom Catholic News Agency. Podľa hlavy Katolíckej cirkvi je odmietanie detí súčasťou „kultúry blahobytu“, ktorá vyvyšuje potreby jednotlivca do maximálnej miery.

Pápež sa v rozhovore vyjadril o aktuálnej utečeneckej kríze ako o vrchu ľadovca. Podľa Františka nezáleží až tak na tom, odkiaľ utečenci utekajú, riešenia treba hľadať v každom prípade. „Kde je problém hlad, tam treba priniesť prácu, investície. Kde je dôvodom vojna, treba pracovať na mieri," uviedol. „Viem, čo je migrácia,“ dodal pápež, ktorý je vnukom talianskych imigrantov, ktorí prišli do Argentíny v roku 1929. 

Ako myslel výzvu

Pápeža sa v rozhovore pýtali aj na to, aké má odozvy na výzvu, ktorú adresoval európskym farnostiam a kláštorom, aby prijali aspoň jednu utečeneckú rodinu. František sa vyjadril, že na svoj apel dostal mnoho reakcií. Uviedol, že vyzval prijať rodiny a nie jednotlivcov, pretože rodina znamená viac bezpečnosti a riziko infiltrácie nebezpečných osôb je v takom prípade nižšie.

František takisto vysvetlil, že výzvou nemyslel, aby rodiny prijali priamo na farách či v rehoľných domoch, ale že fary a komunity pre ne nájdu miesto, napríklad časť školy. „Alebo v najhoršom prípade, aby rodine prenajali skromný byt," povedal. 

Pápež tiež poznamenal, že veľa kláštorov je dnes takmer prázdnych. Dodal, že keď vyhlásil podobnú výzvu krátko po svojom zvolení, dostal iba štyri kladné odpovede, z toho jedna bola od jezuitov. Podľa neho aj tu peniaze hrajú istú rolu. František totiž od niektorých kongregácií počul vyjadrenia typu: „Kláštor je prázdny, no ideme z neho urobiť hotel, aby sme si zabezpečili fungovanie a zarobili peniaze.“ 

Pavol Rábara

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo