Slovensko budú na synode o rodine zastupovať arcibiskupi Zvolenský a Babjak

Vo Vatikáne zverejnili zoznam účastníkov októbrovej synody o rodine. Slovensko budú podľa očakávania zastupovať bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a prešovský arcibiskup Ján Babjak.

Arcibiskup Zvolenský sa zhovára s maďarským kardinálom Erdö, ktorý bude na synode opäť v pozícii hlavného spravodajcu. Foto - TASR/Martin Baumann

Hlavným predsedajúcim synody o rodine je pápež František. V zozname za ním nasleduje generálny sekretár, kardinál Lorenzo Baldisseri. Jednotlivým diskusiám budú predsedať štyria kardináli: parížsky arcibiskup André Vingt-Trois, arcibiskup Manily Luis Antonio Tagle, arcibiskup Aparecidy Rymundo Damasceno Assis a arcibiskup Durbanu Wilfrid Fox Napier. Až na juhoafrického kardinála Napiera tak budú riadnu synodu viesť rovnakí kardináli ako minuloročnú mimoriadnu synodu.

Generálnym relátorom synody bude arcibiskup Budapešti, kardinál Péter Erdö, osobitným sekretátrom arcibiskup Bruno Forte a podsekretárom biskup Fabio Fabene. 

Prítomní budú aj 22 zástupcovia východných katolíckych cirkví - medzi nimi aj prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak.

Svojich zástupcov si zvolili biskupské konferencie z celého sveta. Kým Slovensko bude reprezentovať predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, za Českú biskupskú konferenciu nebude prítomný pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, ale biskup Hradca Králové Jan Vokál.

Medzi synodálnymi otcami je aj 25 popredných predstaviteľov Rímskej kúrie, 10 zástupcov reholí a 45 nominantov pápeža Františka.

Títo všetci budú mať na synode hlasovacie právo. Bez možnosti hlasovať bude prítomných 23 spolupracovníkov osobitného tajomníka, 51 audítorov - laikov, medzi ktorými je 17 manželských párov, a ďalší členovia sekretariátu a pomocného personálu.

Svoje zastúpenie v podobe 14 delegátov budú mať aj iné kresťanské cirkvi.

Riadna Synoda biskupov na tému Povolanie a poslanie rodiny v cirkvi a v súčasnom svete sa uskutoční vo Vatikáne od 4. do 25. októbra.

TK KBS, ig

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo