Vznikne nové „vatikánske ministerstvo“ pre laikov a rodinu

Pápež František pravdepodobne už v najbližšom období zriadi kongregáciu pre laikov a rodinu. Vo vedení budú aj laici.

Už po jedenástykrát sa vo Vatikáne stretla „veľká deviatka“ – ôsmi kardináli a jeden arcibiskup, ktorých si pápež František vybral, aby mu radili pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie.


Pápež František počas stretnutia s členmi Rímskej kúrie v roku 2013. Foto - TASR/AP

Po zriadení Ekonomického sekretariátu a Sekretariátu pre komunikáciu poradcovia hlavy Katolíckej cirkvi odporučili vytvorenie novej kongregácie pre laikov, rodinu a život. Nový „superúrad“ Rímskej kúrie vznikne zlúčením Pápežskej rady pre laikov, ktorú vedie poľský kardinál Stanislaw Rylko a Pápežskej rady pre rodinu, na čele ktorej stojí taliansky biskup Vincenzo Paglia. Pápežská akadémia pre život, ktorá má odborný charakter, by mala naďalej fungovať bez zmeny.

Spojenie dvoch pápežských rád do jednej kongregácie podľa vatikanistu Andreu Tornielliho neprinesie len zoštíhlenie Rímskej kúrie, ale aj povýšenie agendy laikov a rodín na vyššiu úroveň. Kongregácie možno totiž prirovnať k vatikánskym ministerstvám, ktoré zodpovedajú za kľúčové oblasti akými sú náuka viery, liturgia, biskupi, kňazi, rehole, katolícka výchova či východné katolícke cirkvi.   

"Agende laikov a rodín chce pápež František prisúdiť väčšiu váhu."

Zdieľať

Zdá sa, že so zriadením novej kongregácie nebude pápež František vyčkávať až kým bude pripravená komplexná reforma Rímskej kúrie. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi totiž uviedol, že reforma kúrie bude prebiehať postupnými krokmi, nie zavedením celej zmeny naraz. Aj preto si vatikanista Tornielli myslí, že nová kongregácia bude zriadená už v najbližšom období.

V minulosti sa objavili aj úvahy, že na čele kongregácie pre laikov a rodinu by mohli stáť laici. Hovorca Lombardi však už vo februári povedal, že najvyšším predstaviteľom úradu bude klerik. Podľa Tornielliho nie je vylúčené, že jeho zástupcami už budú laici.

Hovorca Lombardi tiež potvrdil, že pápežovi poradcovia diskutujú aj o vzniku ďalšej kongregácie so sociálnou agendou. Jej súčasťou by sa mali stať až štyri pápežské rady – pre spravodlivosť a pokoj, pre pastoráciu migrantov a cestujúcich, pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov a tzv. Cor Unum. Zriadenie kongregácie pre charitu, spravodlivosť a pokoj si však podľa Lombardiho vyžaduje ďalšie diskusie a zatiaľ nie je na programe dňa.  

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo