Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. 09. 2015, 13:54

Arcibiskup Zvolenský: Utečencom chceme pomôcť, no ľudia sú opatrní

Uplynulé dni slovenskí biskupi rokovali v Marianke pri Bratislave. Rozhodli napríklad o zriadení pracovnej skupiny, ktorá má koordinovať aktivity na pomoc utečencom. Tím povedie biskup Jozef Haľko. Predseda KBS Stanislav Zvolenský odpovedal na tlačovej besede na otázky novinárov.

Arcibiskup Zvolenský: Utečencom chceme pomôcť, no ľudia sú opatrní

Čo bude úlohou pracovnej skupiny? Bude za tým konkrétna pomoc utečencom?

Koordinácia aktivít, ktoré majú prichádzať z farností, je predpoklad pre konkrétnu pomoc. Po výzve Svätého Otca Františka sme sa my biskupi dohodli, že sa obrátime na farnosti, aby kňazi konzultovali so svojimi spolupracovníkmi, ako by sa mohli venovať utečencom. Dostali sme spätnú väzbu, že kňazi narážajú na veľkú opatrnosť u ľudí, s ktorými spolupracujú.

Máme však aj dobrú spätnú väzbu – z mnohých farností a inštitúcií prichádzajú odpovede otvorenosti. Samozrejme, ako bude vyzerať konkrétna pomoc, bude záležať aj na tom, aké rozhodnutia urobí Slovenská republika. Kroky pomoci nemôžeme urobiť sami, musíme počkať, aby štát týchto ľudí prijal.

Aké problémy s tým majú ľudia vo farnostiach?

Je to určitá opatrnosť z toho, že títo ľudia prichádzajú z iného kultúrneho prostredia. Ľudia majú aj veľa praktických otázok. Musíme si byť vedomí, že naši ľudia vo farnostiach neovládajú celú azylovú procedúru. Možno to treba ľuďom viac vysvetľovať.

Na aké miesta by vedela cirkev prijať utečencov a koľko? Minister vnútra spomínal číslo tisíc, s ktorým vraj prišla cirkev.  

Typologicky máme miesta, kde sú ubytovacie kapacity. Sú poteciálne použiteľné pre migrantov. Hovoriť čísla je nebezpečné, pretože ak sa povie napríklad tisíc, môže sa potom stať, že príde viac a tu ide o veci, kde treba stavať na ľudskej ochote.

Katolícka univerzita v Ružomberku mala okrem iných vecí údajne problémy aj s udeľovaním titulov, konkrétne docentúr. Bude medzi opatreniami zatváranie fakúlt?

To nie je v kompetencii KBS. Čo sa týka pochybností o udeľovaní niektorých akademických titulov, naše skúmanie, teda audit, sa nevzťahoval na túto problematiku.

Samostatne ste sa tým nezaoberali?

Bolo to spomenuté a rektor prisľúbil, že k tomu poskytne správu aj pre KBS.

Na Národný pochod za život prišlo veľké množstvo ľudí. Budete to vedieť využiť?

Politici si to všímajú a počítajú s tým, že je tu skupina ľudí, ktorá prišla na pochod.

Povedie pochod k návrhom na zákaz interrupcií?

Bol by som veľmi rád, keby politici čo najskôr prišli s takýmto návrhom a aby bol v národnej rade odsúhlasený. Pochod za život je nádherou, ale aj účinnou výzvou pre tých, ktorí nás reprezentujú.

Pápež František zreformoval nedávno proces nulity manželstva. Ako to vidíte vy ako cirkevný právnik? Nehrozí, že ľudia si to celé vysvetlia ako uľahčenie cirkevného „rozvodu“?

Vidím úlohu pre nás v tom, aby sme si motu proprio naštudovali a správne ho interpretovali. Zjednodušenie procedúry nie je o tom, aby sa narušil princíp nerozlučiteľnosti manželstva, ale aby sa predovšetkým v mene milosrdenstva našlo spravodlivejšie a rýchejšie riešenie pre tých, ktorí uzavreli neplatné manželstvo.

V pondelok vás biskupi potvrdili vo funkcii predsedu KBS. Ako hodnotíte svojich šesť rokov vo funkcii?

Je to pre mňa veľká skúsenosť. Prežili sme situácie veľkej potechy aj veľkej bolesti. Myslím, že som sa mohol stať o kúsok zrelším.

Aké výzvy vás čakajú?

Máme pred sebou obdobie s nádhernými výzvami. Pokúsime sa byť užitoční, aby sme boli svedectvom milosrdenstva, ďalej služby pre rodinu a teraz aj konkrétnej otvorenosti – ak nastane taká situácia – pomoci utečencom.

-rp-

Foto: TK KBS/Peter Zimen

Odporúčame