Pápež je už v New Yorku: Po Kongrese sa prihovorí aj členom OSN

Vo Washingtone sa pápež František naobedoval s 200 bezdomovcami a potom sa presunul do New Yorku, kde sa prihovorí Valnému zhromaždeniu OSN.

Pápež František v noci priletel z Washingtonu do New Yorku, ktorý je druhou zastávkou jeho návštevy Spojených štátov. Hlava Katolíckej cirkvi tam v piatok popoludní vystúpi s prejavom pred Valným zhromaždením OSN.

Prvým pápežom, ktorý prehovoril na pôde OSN, bol Pavol VI. v roku 1965. Po ňom tu zavítali aj Ján Pavol II. (1979 a 1995) a Benedikt XVI. (2008). Svätá stolica nie je členom OSN, ale od roku 1964 má status stáleho pozorovateľa a jej zástupcovia sú pravidelne pozývaní na zasadnutia valného zhromaždenia.

Po prílete do New Yorku pápež absolvoval modlitbu vešpier s kňazmi a rehoľníkmi v Katedrále svätého Patrika na Manhattane. František začal vyjadrením ľútosti nad nešťastím, pri ktorom neďaleko saudskoarabskej Mekky zahynulo najmenej 717 moslimských pútnikov. Vyslovil tiež zármutok nad počínaním niektorých katolíckych kňazov, ktorí sa previnili sexuálnym zneužívaním detí. Tak ako počas väčšiny svojich vystúpení v USA František hovoril v rodnej španielčine a jeho slová prekladal do angličtiny tlmočník.

Ešte pred odletom do New Yorku pápež navštívil charitatívne centrum Farnosti sv. Patrika vo Washingtone, kam zamieril po svojom vystúpení v Kongrese.

„Boží Syn prišiel na tento svet ako bezdomovec,“ povedal František približne dvesto bezdomovcom. „Neexistuje nijaké sociálne, morálne či iné ospravedlnenie toho, že niekomu chýba príbytok. Je mnoho nespravodlivých situácií, avšak vieme, že Boh trpí s nami a prežíva ich po našom boku. On nás neopúšťa.“ Pápež v charitatívnom centre požehnal jedlo – kuracie prsia terijaki a cestovinový šalát – a potom sa zamiešal do davu.

Bezdomovectvo je v USA vážnym problémom. Národná aliancia za odstránenie bezdomovectva uviedla, že v Spojených štátoch spalo v jednu januárovú noc roka 2014 pod holým nebom, v núdzových útulkoch alebo dočasných ubytovniach takmer 580-tisíc ľudí.      

Návštevu Spojených štátov pápež zavŕši víkendovou účasťou na Svetovom stretnutí rodín vo Filadelfii.

TASR, TK KBS

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo