Na Svetovom stretnutí rodín vystúpila dcéra svätej Gianny Beretty Mollovej aj gay žijúci v celibáte

Návšteva pápeža Františka v USA vyvrcholila účasťou na Svetovom stretnutí rodín vo Filadelfii. Mimo programu sa tu stretol s obeťami sexuálneho zneužívania.


Aretha Franklinová počas vystúpenia na Svetovom stretnutí rodín. Foto - TASR/AP

Počas víkendu vyvrcholilo ôsme Svetové stretnutie rodín vo Filadelfii. Na záverečnom programe sa zúčastnil aj pápež František, ktorý tak uzavrel svoju šesťdňovú návštevu USA.

Gay medzi rodinami vyvolal diskusiu

Rodiny z celého sveta pricestovali do Filadelfie už začiatkom uplynulého týždňa. V rámci sprievodného programu dostal slovo aj homosexuál Ron Belgau, ktorý žije v celibáte, a jeho matka.

Paradoxom je, že účasť homosexuála na stretnutí rodín kritizovali liberáli aj konzervatívci. Podľa portálu Christian Today liberálom prekáža Ronov záväzok žiť v celibáte a tak rešpektovať katolícke učenie o hriešnosti homosexuálneho života. Konzervatívcom zasa prekáža, že Ron prijíma homosexuálnu orientáciu ako časť svojej identity a že sa verejne označuje za gaya – katolíka.

Pre National Catholic Reporter 40-ročný Ron, ktorý je vysokoškolským učiteľom, priznal, že si je vedomý ťažkostí spojených s prijatím čistoty. „Neotrieskavam to ľuďom o hlavu,“ povedal.


Ron Belgau a jeho matka počas diskusie na Svetovom stretnutí rodín. Foto - Religionnews/Sally Morrow

Pálčivosť témy potvrdila aj jedna z účastníčok diskusného panela: „Moja neter priznala svoju orientáciu pred niekoľkými mesiacmi. Potom nám oznámila, že je zasnúbená. Čo to znamená? Neviem, ako na to reagovať . Môžem ísť na jej svadbu? Akú reakciu odo mňa cirkev očakáva? Mám ju rada. Mám jej blahoželať? Dovoľuje mi to cirkev?“

Na tieto otázky odpovedala Ronova matka Beverley: „Ježiš jedával s hriešnikmi, Ježiš prijímal hriešnikov. Potrebujeme milovať, ako len vieme. Pamätajte, Ježiš ju miluje a miluje aj jej partnerku. Čokoľvek robíte, robte to s láskou.“

Svedectvo dcéry Gianny Beretty Mollovej

Pápež František priletel do Filadelfie v sobotu popoludní. Niekoľko hodín nato sa zúčastnil na modlitbovej vigílii rodín, počas ktorej vystúpili so svedectvami rodiny z rôznych kontinentov. Medzi nimi bola aj dcéra známej svätice Gianny Beretty Mollovej, ktorá obetovala svoj život, aby sa jej dieťa mohlo narodiť. V rámci kultúrnej časti programu sa predstavil Andrea Boccelli, Aretha Franklinová či Marky Mark.


Pápež František sa prihovoril aj hispánskej komunite - pred budovou Independence Hall, v pozadí socha G. Washingtona. (Foto - TASR/AP)

„Tá najkrajšia vec, ktorú urobil Boh – ako hovorí Biblia –, je rodina,“ povedal v improvizovanom príhovore pápež František. „Všetku lásku, ktorú má Boh v sebe, všetku krásu, ktorú má Boh v sebe, celú pravdu, ktorú má Boh v sebe, odovzdal rodine.“ Stretnutie s rodinami vyvrcholilo nedeľnou svätou omšou, ktorú celebrovala hlava Katolíckej cirkvi.

Stretnutie s obeťami sexuálneho zneužívania

Neplánovaným bodom programu bolo stretnutie pápeža Františka s obeťami sexuálneho zneužívania v Seminári sv. Karola Boromejského vo Filadelfii. Na stretnutí, ktoré trvalo asi pol hodiny, sa zúčastnili tri ženy a dvaja muži. Nešlo len o obete sexuálnych deliktov kňazov, ale aj o obete zneužívania príbuznými a učiteľmi.

„V prípade tých, ktorí utrpeli zneužívanie členmi duchovenstva, je mi hlboko ľúto všetkých prípadov, keď ste vy alebo vaše rodiny, ktoré oznámili zneužívanie, neboli vypočutí, alebo keď vám neverili,“ povedal pápež František, ktorý zdôraznil nielen vinu samotných vinníkov, ale aj biskupov, ktorí v týchto prípadoch nepostupovali razantne.

Návšteva pápeža Františka v USA sa ukončí rozlúčkovou ceremóniou na letisku vo Filadelfii. Návrat hlavy Katolíckej cirkvi do Vatikánu je naplánovaný na pondelok dopoludnia.

Monika Ostrovská, Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo