Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. 10. 2015, 16:16

K témam synody sa mohli vyjadriť aj Slováci. Čo napísali do Vatikánu

Arcibiskup Zvolenský bude na synode o rodine hovoriť o dôležitosti príkladu veriacich manželov. Na potrebu sprevádzania novomanželov skúsenými pármi poukázali aj slovenskí veriaci v dotazníku, ktorý bol súčasťou prípravy synody.

K témam synody sa mohli vyjadriť aj Slováci. Čo napísali do Vatikánu

K témam, ktorými sa zaoberá synoda o rodine, sa mohli vyjadriť aj Slováci. Vatikán koncom roka 2014 rozoslal po celom svete dotazník so 46 rozsiahlymi otázkami.


Synoda o rodine vo Vatikáne má prvý týždeň za sebou. Potrvá ešte dva týždne. Foto - TASR/AP

„Nejde o klasický prieskum verejnej mienky, ale o hľadanie odpovedí na pastoračné výzvy, s ktorými sa cirkev stretáva v kontexte starostlivosti o rodiny v dnešnom svete,“ uviedla Konferencia biskupov Slovenska (KBS) na stránke, kde otázky sprístupnila.

Dotazník sa však na Slovensku nestretol s výraznejším záujmom. Do stanoveného termínu 28. februára 2015 prišlo na KBS len približne 70 odpovedí. Dôvodom nízkeho záujmu podľa odborníkov bola zložitosť otázok a krátke časové obdobie na vyplnenie formulára.

K téme
Slováci vypĺňajú dotazník o rodine Zdieľať

„Odpovede, ktoré sme dostali, väčšinou poukazovali na nevyhnutnosť lepšej prípravy kňazov na pomoc rodinám pri riešení manželských problémov, na potrebu prehĺbenia prípravy snúbencov na prijatie sviatosti manželstva, ako aj na sprevádzanie novomanželov skúsenejšími manželskými pármi. Niektoré odpovede spomínali nedostatočnosť osobného prístupu k ľuďom, ktorí vo vzťahoch utrpeli zranenia,“ zhrnul najčastejšie témy hovorca KBS Martin Kramara.

Podľa hovorcu slovenských biskupov sa najmedializovanejšie témy udeľovania prijímania rozvedeným a znovuzosobášeným či postoj k homosexuálnym zväzkom objavovali v odpovediach len zriedkavo.

Pracovníci KBS zo zaslaných odpovedí pripravili súhrn v rozsahu niekoľkých desiatok strán, ktorý zaslali na Generálny sekretariát Synody biskupov vo Vatikáne. Podnety z celého sveta boli zapracované do pracovného dokumentu (tzv. Instrumentum laboris), od ktorého sa odvíjajú diskusie na synode.

Prečítajte si aj
Synoda o rodine už priniesla prvé prekvapenia Zdieľať

Jednej z dotazníkových tém sa počas vystúpenia na synode bude venovať aj bratislavský  arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský. V trojminútovom vystúpení, ktoré je stanovené pre všetkých synodálnych otcov, sa zameria na dôležitosť príkladu manželov, ktorí žijú podľa Evanjelia. „V pastorácii si majú kňazi prizvať na pomoc manželov, ktorí s pomocou Božej milosti vládzu kráčať spoločne životom, prekonávajú spoločné ťažkosti, zostávajú si verní a vo svojom manželstve realizujú, čo je Boží zámer,“ povedal Zvolenský pre Tlačovú kanceláriu KBS. „Takí manželia sú svojím príkladom nenahraditeľní, sú živým uskutočnením evanjelia rodiny.“

Prejav arcibiskupa Zvolenského je podľa informácií Sveta kresťanstva naplánovaný až na posledný synodálny týždeň. Druhý slovenský zástupca, prešovský arcibiskup Ján Babjak, vystúpil už v prvých dňoch synody. „Nedajme sa oklamať, že rozriedené víno je lepšie. To je klam, lebo opak je pravdou. Iba čisté víno sviatostného manželstva chutí vynikajúco,“ zdôraznil arcibiskup Babjak vo svojom príhovore.

Imrich Gazda

Odporúčame

Dieťa zmierenia: Keď stratiť znamená získať

Dieťa zmierenia: Keď stratiť znamená získať

„Boh má s tebou svoje plány a určite ťa v rámci nich nechce zničiť,“ upokojoval hrdinku knihy jej priateľ Joe. Ak máte zo svojho momentálneho životného rozpoloženia podobný pocit, uvelebte sa do kresla s naoko rozsiahlou, ale zato napínavou knihou Dieťa zmierenia.