Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. október 2015

Poľský arcibiskup zverejnil prejavy účastníkov synody. Vatikán zasiahol

Zo zápiskov arcibiskupa Gądeckého vyplýva, že účastníci synody majú na niektoré témy úplne odlišné názory.

Poľský arcibiskup zverejnil prejavy účastníkov synody. Vatikán zasiahol

Predseda Konferencie poľských biskupov Stanisław Gądecki na svojom blogu zverejňuje informácie zo synody o rodine. Objavil sa tam aj súhrn prejavov 42 synodálnych otcov, ktorí vystúpili na začiatku zasadania.


Arcibiskup Gądecki opísal rozmanitosť názorov na synode. Foto - facebook.com/Abp.Gadecki 

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na tlačovej konferencii upozornil na inštrukciu generálneho sekretára synody Lorenza Baldisseriho, že účastníci síce môžu zverejňovať svoje vystúpenia, ale nie prejavy alebo súhrny prejavov iných osôb.

Článok arcibiskupa Gądeckého medzitým zo stránky zmizol, jeho obsah však stihli prebrať viaceré médiá. Zo zápiskov poľského arcibiskupa vyplýva, že účastníci synody majú na niektoré témy úplne odlišné názory.

Biskup Antverp Johan Jozef Bonny vo svojom trojminútovom vystúpení podčiarkol pozitívne prvky, „semienka pravdy“, ktoré obsahujú civilné zväzky.

Panamský kardinál José Luis Lacunza Maestrojuán poukázal na Ježišove slová „Mojžiš vám pre tvrdosť srdca dovolil prepustiť vaše manželky, ale od počiatku to nebolo tak“ a uviedol, že aj dnes tvrdosť srdca odporuje Božím plánom. „Mohol by Peter nebyť milosrdný rovnako ako Mojžiš?“ spýtal sa kardinál.

Sýrsky patriarcha Grégorie III. Laham v reakcii uviedol, že je potrebné manželom predostierať pozitívnosť a nemennosť manželstva. „Ježiš opravil Mojžiša, nestálosť manželstva protirečí jeho prirodzenosti,“ zdôraznil patriarcha.

Inzercia

Arcibiskup Dublinu Diarmuid Martin sa prítomných opýtal, ako hovoriť o nerozlučnosti ženám, ktoré sú podvádzané?

K téme
Trinásti kardináli napísali pápežovi, boja sa manipulácie na synode Zdieľať

„O čom sa tu bavíme?“ pýtal sa bieloruský biskup Tadeusz Kondrusiewicz. „Musíme hovoriť o rodine, a nie o inom. Ak akceptujeme udeľovanie sviatostí rozvedeným, ktorí žijú v nových vzťahoch, tak podporujeme rozvod.“

Poľský kardinál Stanisław Ryłko pripomenul slová pápeža Františka o poslaní cirkvi byť poľnou nemocnicou. Vzápätí sa však opýtal, čo s ľuďmi, ktorí do nemocnice nechcú ísť. „Takto sa správajú niektorí pokrstení, ktorí žijú v iregulárnych situáciách, ale nechcú prijať sviatosť pokánia. Ocitáme sa nie iba pred krízou manželstva a rodiny, ale aj pred krízou viery,“ dodal Ryłko, ktorý varoval, že príde čas, keď ľudia už viac neznesú zdravé učenie.

V súhrne vystúpení sa arcibiskup Gądecki zmienil aj o príhovore prešovského arcibiskupa Jána Babjaka, ktorý uviedol, že „iba čisté víno sviatostného manželstva chutí vynikajúco“.

Imrich Gazda

Odporúčame

Cirkev podľa Marxa

Cirkev podľa Marxa

Postupne prinesieme päť profilov najvplyvnejších biskupov na synode. Začíname najvyšším predstaviteľom nemeckých katolíkov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.