Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. október 2015

Rodiny na synode: Vypočujte si naše svedectvá

Najmladší účastník synody o rodine očaril svet. Jedenásť súrodencov nechal doma.

Rodiny na synode: Vypočujte si naše svedectvá

Na synode o rodine sa zúčastňuje aj osemnásť manželských párov. Manželia Giuseppina a Francesco Miano z Talianska sú rovnako ako pred rokom spolupracovníkmi špeciálneho sekretariátu. Ďalších sedemnásť párov z Kolumbie (2), Talianska (2), Indie, Nemecka, Mexika, Španielska, Kamerunu, Iraku, Francúzska, Južnej Afriky, Poľska, Brazílie, Libanonu, Filipín a z USA sa na synode zúčastňujú ako audítori.

Aké sú životné svedectvá týchto rodín?

Taliansko: Symbolom synody je štvormesačný David

Manželským párom, ktorý na synode púta asi najväčšiu pozornosť, sú Massimo a Patrizia Paloniovci z Talianska. Dôvod je jednoduchý. Do auly, kde prebiehajú synodálne stretnutia, prichádzajú aj so svojím štvormesačným synčekom Davidom. „Jeho fotka s cumlíkom v ústach a živými očkami obletela svet,“ napísal portál Vatican Insider.

Rodičia malého Davida síce pochádzajú z Ríma, ale už jedenásť rokov žijú v holandskom Maastrichte, kde pôsobia ako misionári Neokatechumenátnej cesty. Massimo a Patrizia zastupujú na synode všetky mnohopočetné rodiny, keďže vychovávajú dvanásť detí.

„Boh nás požehnal mnohými deťmi: každé dieťa prinieslo so sebou mnoho milostí, posilnilo naše vlastné manželstvo,“ povedala pre Vatikánsky rozhlas Patrizia, ktorá verí, že synoda zameria pozornosť aj na encykliku Pavla VI. Humanae vitae o správnom spôsobe regulovania pôrodnosti.

Juhoafrická republika: Odpusť, ďakujem, prosím

Africké rodiny zastupujú na synode manželia Nkosiovci z Juhoafrickej republiky. Spolu sú už tridsaťpäť rokov a majú päť detí. Tri z nich uzavreli cirkevný sobáš s príslušníkmi iných vierovyznaní, čo je v nábožensky zmiešanej Afrike častý prípad. Jeden zať a jedna nevesta sa však momentálne pripravujú na krst.

Inzercia

Sprevádzaniu mladých ľudí na ceste k viere sa venujú aj Meshack a Buysile Nkosiovci. „Jednou z častí nášho poslania je povzbudiť ich, aby vstúpili na cestu sviatosti manželstva a pri tom pozerali na Krista ako na novú nádej. Aj do nášho života to vnáša radosť a naplnenie,“ povedali vo svojom svedectve pred účastníkmi synody.

Dlhoroční manželia nezakrývajú, že do každého vzťahu časom vstúpia napätia a rozpory. „Veľakrát sme nemali a ani nemáme na veci jednotný pohľad, no pritom pamätáme na nenahraditeľné slová, ktoré pripomína aj Svätý Otec František – odpusť, ďakujem a prosím. Je dôležité hovoriť si navzájom slová ,ľúbim ťa´ a hovoriť ich aj svojim deťom,“ zdôraznili africkí manželia.

India: Krst na striebornú svadbu

Osobnú skúsenosť so zmiešaným manželstvom majú aj manželia Bajajovci z Indie. Pred tridsiatimi ôsmimi rokmi, keď si povedali „áno“, bola Penelope katolíčkou a Ishwarlal hinduistom. Vzájomne rešpektovali svoje vierovyznanie, ale keď sa im narodili deti, Ishwarlal odmietol dať súhlas ku krstu. Chcel, aby sa rozhodli samy, keď budú dospelé.

Keďže matka pravidelne brávala deti do kostola a na nedeľné hodiny náboženstva, otec sa k nim občas pridal. „Začal som sa zúčastňovať na Eucharistii a bol som plný obdivu pre jej obsah,“ priznal Ishwarlal, ktorého cesta ku katolíckej viere pokračovala aj počas ďalších rokov. „Kládol som si otázky, premýšľal som a nakoniec som sa rozhodol dať sa pokrstiť na naše strieborné výročie svadby pred trinástimi rokmi,“ povedal indický konvertita. „Toto motivovalo a povzbudilo môjho syna a dcéru, ktorí sa sami rozhodli prijať katolícku vieru vo svojich 28 a 32 rokoch, aby tak skompletizovali štruktúru zjednotenej katolíckej rodiny.“

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.