Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. október 2015

Ako žije Benedikt XVI.

Dobre naladený, usmievavý, bez známok únavy. Takto opísal nemecký novinár nedávne stretnutie s emeritným pápežom.

Ako žije Benedikt XVI.


K 88. narodeninám prišli Benediktovi XVI. v apríli tohto roku zablahoželať aj spolurodáci z Bavorska. Emeritnému pápežovi pomáha osobný sekretár Georg Gänswein. Foto – TASR/AP

„Je pekné, že ste tu.“ Týmito slovami pred niekoľkými dňami privítal Benedikt XVI. Kaie Diekamnna, šéfredaktora nemeckého denníka Bild. Noviny vyšli deň po nástupe Josepha Ratzingera na pápežský stolec s dnes už legendárnou titulnou stranou pod názvom Wir sind Papst (My sme pápež).

Práve túto titulnú stranu, umelecky stvárnenú v brezovom dreve, teraz emeritný pápež od šéfredaktora Bildu do daru. „Bolo to dojemné – pocítil som tak spojenie so svojimi krajanmi,“ reagoval Benedikt.

„Vyžaruje dobrú náladu, živo reaguje, nie je na ňom zrejmá ani známka predchádzajúceho vyčerpania,“ opisuje šéfredaktor Bildu muža v bielej sutane s hnedými sandálmi, ktorý sa opiera o chodítko pre seniorov.

K téme
Nie som tieňový pápež, hovorí Benedikt XVI. Zdieľať

Benedikt XVI. každý večer telefonuje svojmu bratovi Georgovi, aby sa porozprávali o každodenných udalostiach. Podotkol, že po nástupe do pápežského úradu bolo jeho najväčšou starosťou udržiavanie vzťahu s bratom. „Ale potom sme objavili, že existuje telefón,“ dodal s úsmevom. Georg Ratzinger, ktorý má už 91 rokov a takmer nevidí, strávil v auguste štyri týždne u brata vo Vatikáne.

Rozhovor s nemeckým novinárom sa týkal aj menej osobných tém – posledných ciest Benedikta XVI. do Izraela, Jordánska a Libanonu, stretnutí s mladými ľuďmi zasiahnutých vojnou, príchodu utečencov do Európy...

Benedikt sa podľa vlastných slov modlí za ľudí, ktorých sa tieto utrpenia dotýkajú. Každý večer sa pomocou elektrovozíka so svojím osobným sekretárom Georgom Gänsweinom premiestni pred Lurdskú jaskyňu vo Vatikánskych záhradách, aby strávil 20 minút pri modlitbe ruženca.

TKKBS, at

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.