Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. 10. 2015, 09:53

Arcibiskup Zvolenský zo synody: Je to aj škola polemiky

Krátky rozhovor s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským, ktorý na synode v Ríme zastupuje KBS.

Arcibiskup Zvolenský zo synody: Je to aj škola polemiky

Biskupská synoda o rodine v Ríme sa skončí už túto nedeľu. Arcibiskup Stanislav Zvolenský v krátkom rozhovore pre denník Postoj hovorí o cirkevnej udalosti roka a tiež o tom, či je medzi biskupmi búrlivá atmosféra. 

Aká je na synode atmosféra? Ako vnímate priebeh synody?

Atmosféra na tejto synode je podmienená skutočnosťou, že pred rokom sa konalo mimoriadne zasadnutie synody s tou istou témou, účastníci synody sú teraz lepšie pripravení. Vnímam ochotu podieľať sa na diskusiách a na hľadaní riešení. Istým spôsobom je táto synoda precedensom, lebo bola čiastočne pozmenená metóda práce, bola poskytnutá väčšia časová dotácia na prácu v jazykových skupinách. V každom prípade je synoda vždy zážitkom univerzálnosti katolíckej Cirkvi, povzbudením z viery účastníkov synody, ktorí prišli z celého sveta, uvedomením si radostí i bolestí, ktoré prežívajú rodiny a aj rodina Cirkvi.

Tlačové vyhlásenia o synode vyvolávajú dojem, že diskusia je veľmi pokojná. Z niektorých vyhlásení účastníkov synody však vyplýva, že medzi vami – synodálnymi otcami – sa odohráva nielen zaujímavá, ale miestami až veľmi vyhranená polemika. Ako to teda je?  

Účastníci synody pracujú na synode na plenárnom zasadnutí a v jazykových skupinách. Stretnutia v jazykových skupinách, ktoré majú zvyčajne 25 až 30 členov, vytvárajú možnosť otvorenej výmeny názorov. Osobitosťou je, že všetci majú pred očami rovnaký cieľ, ktorým je duchovné dobro spoločenstva veriacich a rôznia sa v názoroch, akými pastoračným metódami sa k nemu dá najlepšie prispieť. Ide však o dôstojnú výmenu názorov, s úctou k názoru iného, aj keby som s tým názorom nesúhlasil. V tomto zmysle je to aj škola obohacujúcej polemiky a zároveň zážitok jednoty.

Aké témy momentálne dominujú na synode? 

Na jednej strane sa súčasná synoda viac venuje aj tým, ktorí s veľkým rešpektom a vnútornou vrúcnosťou žijú vzájomný manželský vzťah vo vernosti, ako využiť duchovný potenciál, ktorý predstavujú títo manželia vo farských spoločenstvách. Na druhej strane, samozrejme, je synoda zameraná na to, ako pomôcť tým, ktorí sú v manželských a rodinných ťažkostiach, alebo ktorí prežívajú ťažkosť, že nenachádzajú dosť zmyslu, aby sa rozhodli pre celoživotný vzťah v manželstve.

Očakávate, že v záverečnom dokumente bude priame vyjadrenie k problematike pristupovania rozvedených k Eucharistii? 

Je to nevyhnutné, ide o široko diskutovanú otázku, ktorá dáva príležitosť hlbšie spoznať dôstojnosť muža a ženy, ktorí sa rozhodnú pre manželstvo. Je preto nevyhnutné lepšie porozumieť, ako chápe manželstvo Ježiš Kristus, ktorého stanovisko je rozhodujúce, ako vyjadriť duchovnú oporu každému, kto sa vo svojom manželstve dostal do ťažkostí.

Foto - TASR/Michal Svítok

Odporúčame

Ortodoxný boxer

Ortodoxný boxer

Pokračujeme v seriáli o najdôležitejších kardináloch prebiehajúcej synody. Ak niekto mediálne zatienil kardinála Kaspera spred roka a kardinála Marxa pred začiatkom súčasnej synody, je to austrálsky kardinál George Pell.

Ako žije Benedikt XVI.

Ako žije Benedikt XVI.

Dobre naladený, usmievavý, bez známok únavy. Takto opísal nemecký novinár nedávne stretnutie s emeritným pápežom.