Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. 10. 2015, 11:00

František zlúčil dve pápežské rady do nového vatikánskeho úradu

Prebiehajúca reforma Rímskej kúrie prinesie zlučovanie aj ďalších úradov.

František zlúčil dve pápežské rady do nového vatikánskeho úradu


Pápež oznámil účastníkom synody zmeny v štruktúre Rímskej kúrie. Foto – TASR/AP

Pápež František rozhodol o zriadení nového úradu Rímskej kúrie, ktorý bude pokrývať oblasti laikov, rodiny a života. Nový úrad nahradí Pápežskú radu pre laikov, Pápežskú radu pre rodinu a jeho súčasťou sa stane aj Pápežská akadémia pre život.

„Vzhľadom na to som ustanovil príslušnú komisiu, ktorá sa postará o zostavenie textu, ktorý kánonicky definuje kompetencie nového dikastéria a ktorý bude predložený na prediskutovanie Rade kardinálov, ktorá bude zasadať v mesiaci december,“ oznámil pápež František počas štvrtkového zasadania synody o rodine.

K téme
Vznikne nové „vatikánske ministerstvo“ pre laikov a rodinu Zdieľať

Nový „superúrad“ by mal byť na úrovni kongregácií, ktoré možno prirovnať k vatikánskym ministerstvám zodpovedajúcim za kľúčové oblasti, akými sú náuka viery, liturgia, biskupi, kňazi, rehole, katolícka výchova či východné katolícke cirkvi.  

V minulosti sa objavili úvahy, že na čele kongregácie pre laikov, rodinu a život by mohli stáť laici, čo však hovorca Svätej stolice Federico Lombardi vylúčil už začiatkom roka. Laici by však nemali chýbať vo vedení úradu.

Rada kardinálov, ktorá pomáha pápežovi pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie, uvažuje aj nad vytvorením ďalšieho „superúradu“, ktorý by pohltil až štyri pápežské rady – pre spravodlivosť a pokoj, pre pastoráciu migrantov a cestujúcich, pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov a tzv. Cor Unum.

Odporúčame

Ortodoxný boxer

Ortodoxný boxer

Pokračujeme v seriáli o najdôležitejších kardináloch prebiehajúcej synody. Ak niekto mediálne zatienil kardinála Kaspera spred roka a kardinála Marxa pred začiatkom súčasnej synody, je to austrálsky kardinál George Pell.