Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. október 2015

Evanjelici si pripomínajú Pamiatku reformácie

Proces reformácie sa začal 31. októbra 1517, keď nemecký reformátor Martin Luther vyvesil na dvere chrámu vo Wittenbergu 95 téz proti predávaniu odpustkov.

Evanjelici si pripomínajú Pamiatku reformácie

Evanjelickí veriaci si v sobotu pripomínajú deň Pamiatky reformácie. Proces reformácie cirkvi sa začal 31. októbra 1517, keď nemecký reformátor Martin Luther vyvesil na dvere chrámu vo Wittenbergu 95 téz proti predávaniu odpustkov. Podstatou Lutherovej reformácie bol návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.


Už o dva roky uplynie od Lutherovej reformácie 500 rokov. Foto – Flickr

Luther bol presvedčený, že predávanie odpustkov zvádzalo ľudí k nesprávnemu presvedčeniu, že hriechy odpúšťa pápež za peniaze, a nie Boh na základe úprimného pokánia. V dôsledku svojich postojov sa Martin Luther dostal do nemilosti pápeža. Svoje názory neodvolal, preto pápež naňho uvalil kliatbu a jeho knihy začali páliť. Nato Luther spálil pápežskú bulu s kliatbou a začal prednášať po nemecky, čím sa definitívne rozišiel s rímskou cirkvou.

Svoje učenie Luther odmietol odvolať aj na sneme ríšskych kniežat vo Wormse v roku 1521, a tak sa ocitol v nebezpečenstve a musel sa istý čas skrývať. Jeho učenie sa napriek všetkému šírilo.

Martin Luther (1483 – 1546) sa narodil v nemeckom Eislebene v chudobnej rodine. Na želanie svojho otca pôvodne študoval právo, ale štúdium prerušil, vstúpil do kláštora a stal sa augustiniánskym mníchom. Neskôr vyštudoval teológiu, stal sa profesorom a kazateľom na univerzite vo Wittenbergu, bol promovaný na doktora teológie.

Martin Luther však bol nielen teológ, kazateľ, farár, reformátor, ale aj spisovateľ, prekladateľ Biblie do nemčiny a zakladateľ nemeckého spisovného jazyka. Jeho preklad umožnil čítať Bibliu nielen kňazom, ale aj laikom bez teologického vzdelania, čo malo veľký náboženský, kultúrny a spoločenský význam. Luther napísal vyše 100 kníh, bol tiež básnikom, skladateľom a muzikantom, položil základ umeleckej evanjelickej cirkevnej hudby. Zložil i známu evanjelickú hymnu Hrad prepevný.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.