Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Spoločnosť
19. december 2020

Metóda KonMari

Udržuj poriadok a poriadok udrží teba

O najúspešnejšej upratovačke sveta Marie Kondo a o tom, čo hovorí o upratovaní veda.

Udržuj poriadok a poriadok udrží teba

Foto: Flickr/JoLynne Martinez

Na ceste do Betlehema za dieťaťom zavinutým v plienkach čaká mnohých z nás ešte jedna povinná zastávka: vianočné upratovanie. Nielen to klasické vysávanie, ale aj vyraďovanie oblečenia, zreorganizovanie kuchyne či ukladanie hračiek.

Pred tým, než sa do toho pustíte, počuli ste už o najúspešnejšej „upratovačke“ sveta Marie Kondo?

Marie Kondo je upratovacia hviezda. Svoje poradenské služby v oblasti „profesionálneho organizovania“ rozbehla už ako 19-ročná. O „Kúzelnom upratovaní – japonskom umení, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu“ napísala štyri knihy a predala milióny výtlačkov.

Po tom, čo na Netflixe vo vlastnom seriáli radila rodinám, ako odbremeniť zapratané garáže a domy, zaznamenali americké charity nevídaný nárast v počte darov. Time magazine ju dokonca zaradil do svojho rebríčka 100 najvplyvnejších ľudí sveta. A popri upratovaní si stihla založiť aj rodinu. S dvoma dcérami a s manželom, ktorý sa medzičasom stal CEO mimoriadne úspešnej spoločnosti Konmari Media, žije dnes Marie Kondo v Los Angeles.

Ak vás tento fenomén zatiaľ obchádza, iste sa pýtate: čím sa jej upratovanie líši od toho, čo dôverne poznáme zo sobotných poobedí? Najmä niekoľkými pravidlami.

Marie Kondo radí vyhradiť si na zorganizovanie domu či bytu čas a urobiť všetko naraz, nie po častiach. Hlavným odporúčaním je riešiť kategórie vecí, nie jednotlivé miestnosti, a to v správnom poradí: najskôr oblečenie, potom knihy, dokumenty, zmiešané veci a nakoniec predmety, ktoré majú sentimentálnu hodnotu.

Foto: Flickr/RISE

Ďalším krokom je všetko vytiahnuť na jednu kopu a uvidieť každú kategóriu v celej jej kráse a pravdepodobne aj nemiernosti. Vtedy prichádza na rad najznámejšia KonMari otázka: Prináša vám tento predmet radosť? Ak áno, nechajte si ho. Zbavte sa tých predmetov, čo to nerobia.

Až potom nájdite každej ponechanej veci jej fixné miesto. Súčasťou kurzu sú aj viaceré techniky skladania oblečenia a najmä ukladania vecí v zásuvkách a skriniach, ktorých výsledkom sú oku lahodiace farebné štruktúry.

Svoju domácnosť si podľa Marie Kondo zorganizovali milióny ľudí po celom svete. Mnohí hovoria o tom, že im zásadne zmenila nielen fyzický priestor, ale aj vzťahy a priniesla viac duševnej pohody, ľahkosti a harmónie. Posúďte sami, za 40 dolárov vás svojou online KonMari Method™ prevedie aj sama. Avšak aj tí, ktorí sú Marie Kondo vďační za prehľadné zásuvky a ľahšie rána, majú otázky.

KonMari otázniky

Mnohí jej metódu označujú za minimalistickú, sama sa však voči tomuto termínu vyhradzuje. Kým minimalizmus navrhuje žiť s málom, Marie Kondo navrhuje žiť s vecami, ktoré nám prinášajú radosť. „Radosť je osobná… Ak vám minimalistický životný štýl prináša radosť, podporujem ho. No rovnako, ak sa niekto rozhodol, že v živote mu prináša radosť mnoho vecí: je to tiež okay!“

Ale „decluttering“ alebo zbavenie sa vecí a uvoľnenie miesta je dôležitou súčasťou jej metódy. Aj preto mnohých prekvapilo spustenie online obchodu KonMari minulý rok. Nájdete v ňom nielen knihy a najrôznejšie nádobky, vešiaky, krabičky a ďalšie pomôcky na zorganizovanie svojej domácnosti. Sú tam aj rôzne misky, kvetináče, detské puzzle, plynový gril a pomôcky do kuchyne a aj okuliare, „zenové vajíčko“, MariKon tričká, papuče a ľanový župan za 145 dolárov.

Preto sa fanúšikovia Marie Kondo kriticky pýtajú: pomáha nám Marie Kondo vytvoriť viac miesta v našich životoch, aby sme ich mohli zaplniť predmetmi z jej online obchodu? Tá otázka je veľmi naliehavá.

Na ďalšie otázniky poukazuje lektor psychológie z Univerzity Keele. Kým rodiny z Netflix seriálu si na zásadné upratovanie môžu vyhradiť celé dni, pre bežných smrteľníkov to je dosť nepredstaviteľné. A keď zlyhajú ešte aj v čomsi takom jednoduchom, ako je upratovanie, môže to vyvolať ďalší stres a znížiť sebavedomie. Nadšenci upratovacej metódy Marie Kondo veľmi dobre poznajú výraz „spark joy“ či po japonsky ときめく tokimeku. Táto iskra radosti, jemný záchvev v našom vnútri nám podľa KonMari napovie, či si máme predmet nechať alebo nie. Ku každému predmetu pristupujeme jednotlivo a vytvárame si s ním vzťah.

No psychológ je skeptický. Hovorí, že prístup k veciam, ako keby mali dušu, a ďakovanie im za ich službu spôsobuje, že k nim ešte viac priľneme a máme problém sa ich zbaviť.

Kým minimalizmus navrhuje žiť s málom, Marie Kondo navrhuje žiť s vecami, ktoré nám prinášajú radosť. Zdieľať

Aj keď Marie Kondo študovala na Tokijskej kresťanskej ženskej univerzite, sama vraví, že jej upratovacie metódy sú sčasti inšpirované šintoizmom, najrozšírenejším náboženstvom v Japonsku. Podľa tohto animistického náboženstva prebýva v každej prírodnej veci okolo nás jeho kami, teda božský duch.

V online obchode KonMari si tak môžeme kúpiť kryštál a ladičku, ktorá nám náš priestor pomôže „vyčistiť“, a na stránke nájdeme ďalšie tradičné japonské čistiace rituály či meditácie.

Čo hovorí veda o upratovaní

Pri téme upratovania nemusíme zostať len pri KonMari metóde. Aj o tejto oblasti ľudského života už máme vedecké poznatky. A tie ukazujú, že naše fyzické prostredie a to, koľko podnetov prináša, nás ovplyvňuje viac, ako si myslíme.

Náš zrak totiž môže spracovať len obmedzené množstvo stimulov. Ak je ich v našom zornom poli priveľa, doslova súťažia o limitovanú kapacitu nášho vizuálneho systému. To má podľa Princetonskej štúdie za následok, že sa nám v zapratanom prostredí horšie sústredí.

Inzercia

Nejde však len o zrak. Každý z predmetov v našom okolí pozýva náš mozog vyhodnotiť ho a urobiť rozhodnutie. Do slovníka zaneprázdnených tridsiatnikov, ale nielen ich, tak vstúpil nový pojem: „únava z rozhodovania“. Aj kvôli nej vraj Barack Obama nosil len modrý alebo šedý oblek a Marka Zuckerberga takmer vždy uvidíte v šedom tričku.

Čím menej rozhodnutí za deň urobíme, tým budú kvalitnejšie, hovorí aj veda. Keď vyčerpáme svoje rozhodovacie schopnosti, robíme nezodpovednejšie nákupné rozhodnutia. V Amerike máte väčšiu šancu, že sudca rozhodne vo váš prospech, keď tak urobí po prestávke, a môjmu šéfredaktorovi sa bude tento článok pozdávať viac, keď nemusel okrem neho hodnotiť desiatky ďalších.

Mnohí fanúšikovia Marie Kondo opisujú, aký zásadný a pozitívny vplyv na ich fyzickú aj psychickú pohodu malo KonMari triedenie. Okrem toho, že uľaví očiam, môže pri pohľade na upratané knihy či zásuvku s tričkami oddychovať aj naša myseľ.

Ale platí aj to, že do akej miery nám vyhovuje skôr štýl „minimalistická kancelária“ alebo „umelecký ateliér“, je individuálne. Vedci z Navarskej univerzity zistili, že ľudia, ktorí vysoko skórujú v charakteristike „svedomitosť“, urobili pri jednoduchej dátovej úlohe viac chýb v neupratanej miestnosti ako v tej upratanej. Tých menej svedomitých prostredie neovplyvnilo. Aj preto navrhujú firmám, ktorým ide o vysokú kvalitu práce, aby dbali na vysoký štandard, čo sa týka poriadku: viac poriadku nikomu neuškodí a mnohým pomôže.

Foto: Profimedia

Výskum Univerzity v Minessote ukazuje, že tieto efekty majú mnoho nuáns. Účastníci v upratanej miestnosti si vybrali zdravšie občerstvenie a darovali viac peňazí, no tí v neupratanej zase vykazovali viac kreativity. Tí obklopení poriadkom si viac vyberali tradičné či klasické možnosti a, naopak, tí v menej štruktúrovanom prostredí sa častejšie priklonili k novým či menej konvenčným možnostiam.

S veľkou pravdepodobnosťou má poriadok okolo nás vplyv aj na naše psychické zdravie. Podľa americkej štúdie mali ženy, ktoré svoj domov opísali ako zaprataný či nedokončený, skrátka stresujúci, vyššiu úroveň hormónu kortizolu a častejšie mali počas dňa depresívne nálady, v porovnaní so ženami, ktoré svoj domov opísali ako usporiadaný a upokojujúci.

Podľa iného experimentu si zas účastníci, ktorí sa pohybovali v chaotickej kuchyni a premýšľali o tom, že nemajú veci pod kontrolou, vyberali nezdravšie jedlá ako tí, čo boli v upratanej kuchyni a verili, že majú veci pod palcom. Ďalšia štúdia ukázala, že takzvaní „hoarderi“, teda ľudia s nábehom na kompulzívne zhromažďovanie vecí, spia horšie.

Menej zázraku, trochu inšpirácie

Či už nám pomôže expert na organizáciu, alebo nie, upratané a príjemne štruktúrované prostredie môže byť prospešné pre tých, ktorí sa trápia s depresiou či úzkosťami. A pravdepodobne prospeje viacerým z nás práve teraz, v tomto chaotickom a neupratanom pandemickom období.

Aj keď možno kúzlu Marie Kondo nepodľahneme a zázračnú zmenu svojho života aj svojich rodinných vzťahov od nej čakať nebudeme, viaceré časti jej metódy inšpiráciou byť môžu.

Foto: Flickr/Linus Art

Upratovanie po kategóriách, priehradky na triedenie vecí a skladanie oblečenia na obdĺžniky, ktoré stoja vedľa seba, tak aby ste v zásuvke či v poličke videli všetky kusy oblečenia naraz, priniesli aj autorke tohto textu naozaj príjemnú zmenu.

Nech nám je vzorom aj to, že upratovanie nemusí byť len nenávidená povinnosť, ale príležitosť na osobnú reflexiu, pohľad dovnútra a rozlišovanie, čo naozaj potrebujem a čo je dobré pre náš život aj život našich blízkych.

Napokon to, čo propaguje Marie Kondo, nie je nepodobné starej rade: Udržuj poriadok a poriadok udrží teba.

Poriadok v čase, priestore aj vzťahoch, striedanie fyzickej, duševnej a duchovnej aktivity, menej predmetov aj vyrušení je vonkajšia kostra, ktorá nás priťahuje.

V nej sa potom môže odohrávať vnútorná premena, dobré rozhovory aj vianočný pokoj a radosť.


 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.