Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. november 2015

Na Islande vysvätili za biskupa slovenského misionára

Za biskupa Reykjaviku vysvätili slovenského kapucína Dávida Tencera. Pápež František ho do úradu vymenoval v polovici septembra.

Na Islande vysvätili za biskupa slovenského misionára

Hlavným svätiteľom 52-ročného Dávida Tencera bol doterajší reykjavický biskup Peter Bürcher, spolusvätiteľmi boli miestny apoštolský nuncius Józef Henryk Nowacki, ktorý v minulosti pôsobil aj na Slovensku, a žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. Na vysviacke, ktorá sa uskutočnila v Katedrále Krista Kráľa v Reykjaviku, sa zúčastnilo aj sto rodákov zo Slovenska.

Za biskupské heslo si nový biskup vybral slová Gaudiem et spes (Radosť a nádej). „Tieto dve slová sú prvé v pastorálnej konštitúcii Druhého vatikánskeho koncilu o Cirkvi v dnešnom svete a vybral som si ich preto, lebo vyjadrujú to, čo túžim sprostredkovávať z celého srdca ľuďom okolo seba,“ vysvetlil biskup Tencer.

Medzi jeho priority bude patriť starostlivosť o miestnych kňazov. „Sú to moji bratia a najbližší spolupracovníci, a budem sa starať aj o nové povolania, lebo ich tu potrebujeme ako soľ,“ dodal nový biskup, ktorý na Islande pôsobí od roku 2004.

Biskup Reykjaviku je najvyšším predstaviteľom islandských katolíkov. Na 320-tisícovom ostrove ich žije asi 13-tisíc. Zároveň je členom sedemčlennej biskupskej konferencie škandinávskych krajín (Dánska, Grónska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska).

Foto - Facebook

Inzercia

Odporúčame