Na Islande vysvätili za biskupa slovenského misionára

Za biskupa Reykjaviku vysvätili slovenského kapucína Dávida Tencera. Pápež František ho do úradu vymenoval v polovici septembra.

Hlavným svätiteľom 52-ročného Dávida Tencera bol doterajší reykjavický biskup Peter Bürcher, spolusvätiteľmi boli miestny apoštolský nuncius Józef Henryk Nowacki, ktorý v minulosti pôsobil aj na Slovensku, a žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. Na vysviacke, ktorá sa uskutočnila v Katedrále Krista Kráľa v Reykjaviku, sa zúčastnilo aj sto rodákov zo Slovenska.

Za biskupské heslo si nový biskup vybral slová Gaudiem et spes (Radosť a nádej). „Tieto dve slová sú prvé v pastorálnej konštitúcii Druhého vatikánskeho koncilu o Cirkvi v dnešnom svete a vybral som si ich preto, lebo vyjadrujú to, čo túžim sprostredkovávať z celého srdca ľuďom okolo seba,“ vysvetlil biskup Tencer.

Medzi jeho priority bude patriť starostlivosť o miestnych kňazov. „Sú to moji bratia a najbližší spolupracovníci, a budem sa starať aj o nové povolania, lebo ich tu potrebujeme ako soľ,“ dodal nový biskup, ktorý na Islande pôsobí od roku 2004.

Biskup Reykjaviku je najvyšším predstaviteľom islandských katolíkov. Na 320-tisícovom ostrove ich žije asi 13-tisíc. Zároveň je členom sedemčlennej biskupskej konferencie škandinávskych krajín (Dánska, Grónska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska).

Foto - Facebook

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo