Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. november 2015

František: Aj v cirkvi sú šplhúni, ale problémy ma neodradia (Vatikánska sedma)

Pápež František sa prvýkrát verejne vyjadril k úniku dôverných dokumentov z Vatikánu, ktorý viedol k zatknutiu dvoch ľudí a vypočúvaniu ďalších.

František: Aj v cirkvi sú šplhúni, ale problémy ma neodradia (Vatikánska sedma)

„Krádež týchto dokumentov je previnením,“ povedal pápež po nedeľnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. „Tie dokumenty sme ja i moji spolupracovníci už dobre poznali a boli urobené opatrenia, ktoré začali prinášať ovocie, niektoré aj badateľné.“

Uniknuté informácie, ktoré dvaja talianski novinári zverejnili vo svojich knihách, hovoria o nehospodárnom nakladaní s finančnými prostriedkami Svätej stolice. Vyšetrovanie naznačuje, že dokumenty vyniesol a médiám posunul španielsky kňaz Lucio Ángel Vallejo Balda a talianska laička Francesca Immacolata Chaouquiová, ktorí boli členmi medzičasom zaniknutej Pápežskej referenčnej komisie na preskúmanie a usmernenie usporiadania ekonomicko-administratívnej štruktúry Svätej stolice (COSEA).

Komisia pri vnútornej kontrole úradov Svätej stolice odhalila závažné pochybenia, na ktoré pápež František reagoval zriadením Ekonomického sekretariátu, ktorý možno prirovnať k ministerstvu financií, Ekonomickej rade či Úradu generálneho revízora.

„Táto smutná udalosť ma celkom iste neodradí od práce na reforme, v ktorej postupujeme vpred s mojimi spolupracovníkmi a s podporou všetkých vás,“ dodal Svätý Otec.

Peňaženka namiesto srdca

K aktuálnej afére, ktorá vrhá negatívne svetlo aj na niektorých vysokopostavených vatikánskych predstaviteľov, sa pápež nepriamo vyjadril aj pri ďalších dvoch príležitostiach. „Môžeš mať mnoho peňazí, a predsa si prázdny: v tvojom srdci nie je plnosť,“ uviedol pápež pred nedeľnou modlitbou Anjel Pána. „Medzi peňaženkou a srdcom je rozdiel... Existujú choroby srdca, ktoré spôsobujú to, že sa srdce zníži na úroveň peňaženky,“ zdôraznil František, ktorý zároveň odsúdil povýšenecké, chamtivé a pokrytecké správanie.

K téme
Vatikán zatkol vysokopostaveného kňaza. Vynášal dokumenty Zdieľať

Obchodnícke prejavy cirkvi pápež skritizoval aj v homílii, ktorú predniesol počas piatkovej omše v Dome sv. Marty. „Aj v cirkvi sú ľudia, ktorí namiesto toho, aby slúžili, aby mysleli na iných, aby kládli základy, nechávajú si cirkvou posluhovať: sú to takzvaní šplhúni, tí, čo sú pripútaní k peniazom,“ povedal Svätý Otec, pričom dodal: „Koľko takýchto kňazov a biskupov sme už videli.“

Kňaz opravuje veterána, aby pomohol seminaristom

Trochu nezvyčajným príkladom, ako pracovať pre druhých a nie pre seba, je americký kňaz Matthew Keller. V mladosti bol veľkým milovníkom áut. Keď sa dal na kňazskú dráhu, predal svoje auto a koníček „zavesil“ na klinec.

Pred časom však potreboval zohnať nejaké peniaze pre kňazský seminár diecézy Gallup, v ktorom pôsobí. Priatelia mu navrhli, aby oživil svoju starú záľubu a spoločne s nimi zrenovoval auto – veterána, ktoré následne predajú v tombole, a získané prostriedky použijú pre potreby seminára.

 

Wow! CNA did an article on the V8's for vocations project. Please share and promote ticket sales!

Posted by V8's for Vocations on 28. říjen 2015 Zdieľať

Partia nadšencov získala od darcu športový Chevrolet Chevelle z roku 1972 a pustila sa do opravy. „Prišiel k nám aj muž, ktorý by hlavným vchodom do katedrály asi nevošiel,“ cituje akčného kňaza portál Catholic News Agency. „Strávil s nami hodiny, neskôr dokonca pristúpil k spovedi – priamo v našej dielni.“ Ruku k dielu priložili aj ďalší miestni obyvatelia, ktorí do kostola nechodia. Projekt tak podľa kňaza nadobudol evanjelizačný rozmer. „Celé je to o tom, čo hovorí pápež František – ísť na periférie spoločnosti.“

O prebiehajúcej rekonštrukcii Matthew Keller pravidelne informuje na internetovej stránke, kde si záujemcovia mohli kúpiť tombolové lístky v cene 25 dolárov. Podľa stránky sú už všetky vypredané. Žrebovanie výhercu tomboly, ktorý si odnesie opraveného veterána, je naplánované na sviatok Panny Márie Guadalupskej, ktorý pripadá na 12. december.

Inzercia

A čo si z netradičného projektu odnáša jeho iniciátor? „Do seminára som odchádzal s tým, že budem musieť zanechať svoje záujmy. Boh mi však pre ne našiel miesto. Je to pre mňa veľká lekcia. Netreba zabúdať, že Boh všetky naše dary, talenty či záujmy berie, aby ich zveľadil na všeobecný úžitok.“

Jednou vetou

Slovenskí biskupi odcestovali na týždňovú návštevu Ríma, tzv. ad limina apostolorum, kde sa stretnú aj s pápežom Františkom.

Pápež František prijal na súkromnej audiencii štvoricu Tunisanov, ktorí získali Nobelovu cenzu za mier za rok 2015.

Viac ako 500 moslimských študentov sa v Pakistane postavilo na obranu náboženských menšín

Pápež František vymenoval nových arcibiskupov dvoch európskych metropol: arcibiskupom Barcelony sa stal 69-ročný Juan José Omella Omella, vedením arcidiecézy Brusel poveril 68-ročného Josefa de Kesela.

V Pakistane zomrela 20-ročná kresťanka Sonia Bibi, ktorú pred niekoľkými dňami poliali benzínom a zapálili, pretože odmietla sobáš s moslimom a konverziu na islam.

František poskytol rozhovor holandskému časopisu Straatnieuws, ktorý tvoria miestni dobrovoľníci a bezdomovci.

V Londýne sa uskutočnilo stretnutie predstaviteľa Anglikánskej cirkvi, canterburského arcibiskupa Justina Welbyho s ekumenickým patriarchom Bartolomejom, arcibiskupom Konštantínopolu.

Encyklika pápeža Františka Laudato Sì vyšla už vo viac ako šesťdesiatich vydavateľstvách po celom svete, informoval riaditeľ Vatikánskeho vydavateľstva Giuseppe Costa.

Pápež František slávil v Bazilike sv. Petra omšu za 12 kardinálov, jedného patriarchu a 99 biskupov vrátane kardinála Korca a biskupov Dominika Tótha a Vladimíra Fila, ktorí zomreli počas uplynulého roka.

Pápež František v deň slávnosti Všetkých svätých slávil omšu na hlavnom rímskom cintoríne Campo Verano.

Odporúčame