Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. január 2021

Východní kresťania

Ruské pravoslávie chce byť ochrannou mocnosťou pre zabudnutý kontinent

Návrh vzniku Aliancie na obranu prenasledovaných kresťanov v Afrike možno čítať na pozadí nového strategického záujmu Ruska o africký kontinent. Reakcie sú zatiaľ zdržanlivé.

Ruské pravoslávie chce byť ochrannou mocnosťou pre zabudnutý kontinent

Moskovský patriarcha Kirill. Foto: TASR/AP

Príslušníci všetkých náboženstiev na Blízkom východe či v Afrike trpia politickým zneužívaním otázok viery a náboženskej príslušnosti pre ideologické, etnické, geostrategické a ekonomické mocenské záujmy. Polarizácia, nenávisť, vylúčenie, diskriminácia, teror, prenasledovanie a útek sú citeľnými dôsledkami v každodennom živote ľudí. Príliš tvrdo zasahujú aj kresťanov.  

Rôzne cirkvi a denominácie sa stavajú proti tomuto rôznorodému zneužívaniu náboženstva a zmierňujú utrpenie, ktoré z toho vzniká. Laici, kňazi, rehoľníci a biskupi miestnych cirkví v týchto regiónoch odvádzajú skvelú prácu. Stali sa z nich odborníci na medzináboženský dialóg, prevenciu násilia, iniciatívy zmierenia, prácu s utečencami a pomoc v humanitárnych núdzových situáciách. Tieto úlohy sú súčasťou ich každodennej pastorácie. Podporujú ich pri tom cirkevné pomocné organizácie, ako napríklad medzinárodné katolícke misijné dielo missio Aachen.

Ekumenická solidarita

Cirkvi na Blízkom východe a v Afrike pociťujú ekumenickú solidaritu kresťanov z celého sveta práve v situáciách núdze a prenasledovania ako veľkú posilu. Svetové cirkevné siete ponad všetky denominácie pomáhajú konkrétne.

V tejto súvislosti je dôležitou správou pre cirkvi v Afrike, že Moskovský pravoslávny patriarchát navrhne vytvorenie interkonfesionálnej Aliancie na obranu prenasledovaných kresťanov v Afrike, ako o tom v súčasnosti informuje Pro Oriente a ďalšie médiá.

Podpora „trpiacich bratov a sestier“ je „historickou úlohou“ Ruskej pravoslávnej cirkvi, povedal metropolita Hilarion Alfejev, ktorý je vedúcim Oddelenia pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu. Lebo podľa jeho slov sa Afrika vyvíja na epicentrum útlaku kresťanov, pre ktorých ruský metropolita požaduje a oznamuje silnejšie humanitárne iniciatívy.

Politicky motivované

Aby mohli posúdiť dôležitosť a realizovateľnosť tohto oznámenia, vedúci predstavitelia cirkví v Afrike dôkladne zvážia jeho kontext. Ruská pravoslávna cirkev prichádza s touto iniciatívou v dobe podstatného vnútropravoslávneho sporu o sféry vplyvu, ktorého príčinou je zriadenie samostatnej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine v roku 2018. Toto založenie počas ukrajinsko-ruského vojenského konfliktu odmieta Moskovský patriarchát a odvtedy viedlo k tlejúcemu konfliktu s grécky hovoriacou zložkou pravoslávia byzantského obradu.

Ruské pravoslávie vypovedá spoločenstvo so všetkými pravoslávnymi cirkvami, ktoré uznali autokefálnu pravoslávnu cirkev na Ukrajine (= Pravoslávnu cirkev Ukrajiny). A k týmto cirkvám patrí aj Grécko-pravoslávny patriarchát Alexandrie a celej Afriky, ktorý vedie patriarcha Teodor II.

Tento patriarchát – popri iných cirkvách, napríklad popri Etiópskej pravoslávnej cirkvi – zastupuje záujmy pravoslávnych kresťanov vo vlastných diecézach v takmer dvadsiatich krajinách Afriky. Táto cirkev sa stavia veľmi kriticky k oznámeniu interkonfesionálnej Aliancie na obranu prenasledovaných kresťanov v Afrike zo strany Ruskej pravoslávnej cirkvi.

O nevôľu sa postarali už takzvané karhajúce listy Ruskej pravoslávnej cirkvi napríklad metropolitovi Mozambiku, ktorý podlieha Alexandrijskému grécko-pravoslávnemu patriarchátu.

Dobré vzťahy s Putinom

Ruský pravoslávny návrh interkonfesionálnej Aliancie na obranu prenasledovaných kresťanov v Afrike možno čítať na pozadí nového strategického politického záujmu Ruska o Afriku.

Inzercia

Patriarcha Kirill a ruský prezident Putin pestujú dobré vzťahy. Napríklad v októbri 2019 sa v ruskom Soči konal rusko-africký samit, na ktorý boli pozvaní zástupcovia 54 afrických štátov. Okrem bezpečnostných a politických otázok sa tam konali aj obchodné rokovania v sektore energetiky, ťažby surovín, vývozu obilia a zbrojného priemyslu.

V Líbyi a Stredoafrickej republike v súčasnosti pôsobia ruské bezpečnostné služby a poradcovia.

Ruská pravoslávna globálna cirkevná diplomacia podporuje nárok Ruska byť ochrannou mocnosťou pre prenasledovaných kresťanov na Blízkom východe a v Afrike. Zdieľať

V nadväznosti na ruský samit o Afrike potom v novembri 2019 rôzne organizácie pod smerodajným vedením Ruskej pravoslávnej cirkvi zorganizovali samit vedúcich predstaviteľov svetových náboženstiev v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku. Na tejto medzináboženskej konferencii sa zúčastnilo okolo 300 zástupcov rôznych náboženstiev a vierovyznaní z 32 krajín – medzi nimi z dvanástich afrických krajín.

V Baku ruský pravoslávny patriarcha Kirill hovoril veľmi dôrazne o „genocíde“ na kresťanoch v Nigérii a poukázal na, z jeho pohľadu, nové nepriateľstvo voči kresťanom v Afrike. Paralelne bol ruský pravoslávny metropolita Hilarion v novembri 2019 hosťom v Budapešti na II. Medzinárodnej konferencii o situácii prenasledovaných kresťanov.

Táto ruská pravoslávna globálna cirkevná diplomacia podporuje nárok Ruska byť ochrannou mocnosťou pre prenasledovaných kresťanov na Blízkom východe a v Afrike. V tejto súvislosti treba čítať aj dlhoročné úsilie patriarchu Kirilla silnejšie etablovať vo verejnosti identitou a politikou nabitý pojem „genocída na kresťanoch“, o ktorého podstatnej potrebe ho mal presvedčiť, mimochodom, pápež František v rozhovore v Havane v roku 2016.

Zdržanlivé reakcie

Reakcie z Afriky a Blízkeho východu na novú iniciatívu Ruskej pravoslávnej cirkvi sú zatiaľ opatrné. Vedúci predstavitelia cirkví v Afrike a na Blízkom východe si uvedomujú zložitosť svojej situácie a zjavne dôkladne zvažujú možný potenciál politickej inštrumentalizácie takýchto spojenectiev a ich dosahy na svoj každodenný cirkevný život.

Najmä preto, lebo už existujú interkonfesionálne a medzináboženské aliancie, pomocou ktorých miestne cirkvi zastupujú dobre pochopené záujmy kresťanov. Napríklad v Blízkovýchodnej rade cirkví (Middle East Council of Churches), ktorú podporuje aj Missio Aachen, úzko spolupracujú katolícke, protestantské, orientálne pravoslávne cirkvi a grécko-pravoslávna cirkev tohto regiónu.

Okrem toho v Afrike existuje mnoho ďalších interkonfesionálnych a medzináboženských aliancií miestnych cirkví, ktoré spoločne bojujú proti politickému zneužívaniu náboženstva ako príčine útlaku a prenasledovania. Určite sú otvorené rovnocennému dialógu s Ruskou pravoslávnou cirkvou.

Pôvodne publikované v katolíckom dvojtýždenníku Die Tagespost. Z nemčiny preložil o. Ján Krupa. 

Odporúčame