Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
01. marec 2021

Vzbura konzervatívcov

Do rozhádanej švajčiarskej diecézy posiela pápež biskupa z Opus Dei

Katedrálna kapitula v Chure, ktorá má právo voliť miestneho biskupa, pôvodne odmietla všetkých pápežových nominantov.

Do rozhádanej švajčiarskej diecézy posiela pápež biskupa z Opus Dei

Nový biskup švajčiarskej diecézy Chur Joseph Bonnemain. Zdroj: kath.ch


V polovici februára pápež František vymenoval za biskupa starobylej švajčiarskej diecézy Chur 72-ročného kňaza Josepha Mariu Bonnemaina, doterajšieho súdneho vikára a člena katedrálnej kapituly.

V rovnaký deň prijal rezignáciu 65-ročného pomocného biskupa tejto diecézy Mariana Elegantiho z Rádu sv. Benedikta.

Na prvý pohľad ide o bežnú personálnu záležitosť, aké vo Vatikáne riešia dennodenne. V tomto prípade to však celkom neplatí.

Kanonici dali pápežovi košom

Chur je najstarším švajčiarskym mestom, biskupi tam sídlia už od polovice 5. storočia. Do miestnej diecézy patrí sedem z 26 kantónov – od kozmopolitného Zürichu až po svojrázny alpský kantón Graubünden, ktorý spolupracovníka denníka Postoj Martina Leidenfrosta zaujal natoľko, že pred troma rokmi o ňom napísal reportážnu knihu.   

Od polovice 15. storočia, teda takmer 600 rokov, má diecéza Chur privilégium vyberať si svojho biskupa. Naposledy pravidlá voľby upravil pápež Pius XII. v roku 1948 dekrétom Etsi salva, a to tak, že z troch kandidátov navrhnutých Svätou stolicou si miestna katedrálna kapitula zvolí jedného, ktorý sa stane hlavou diecézy.

Keď v roku 2017 konzervatívny churský biskup Vitus Huonder, ktorého si kapitula zvolila desať rokov predtým, dosiahol kánonický vek 75 rokov spojený s rezignáciou na svoj úrad, pápež František sa rozhodol jeho mandát predĺžiť o celé dva roky.

Keďže vo Vatikáne vedeli, že v diecéze vládne dlhodobé napätie medzi liberálnym mainstreamom a vzdorujúcou konzervatívnou menšinou, pápež po odchode biskupa Huondera do dôchodku v máji 2019 vymenoval na dočasné obdobie apoštolského administrátora, ktorý mal situáciu upokojiť.

Stal sa ním bývalý pomocný biskup diecézy Lausanne – Ženeva – Fribourg a neskôr biskup islandského Reykjavíku (kde ho v roku 2015 nahradil slovenský kapucín Dávid Tencer) Pierre Bürcher.


Starobylé švajčiarske mesto Chur. Zdroj: Wikipedia

Po roku a pol Svätá stolica predložila churskej katedrálnej kapitule trojicu mien, z ktorej si mala vybrať nového biskupa. Aj keď tzv. terno nebýva oficiálne zverejňované, predložené mená prenikli na verejnosť. Išlo o 55-ročného benediktínskeho opáta Vigeliho Monna, 61-ročného cisterciánskeho opáta Maura-Giuseppeho Leporiho a už spomínaného Josepha Bonnemaina, ktorý je členom personálnej prelatúry Opus Dei.

Inzercia

Koncom novembra 2020 sa však v médiách objavila nečakaná správa: 22-členná katedrálna kapitula všetkých troch kandidátov navrhnutých Svätou stolicou odmietla. Dôvodom malo byť to, že išlo o stredových kandidátov pretlačených okolitými diecézami Bazilej, St. Gallen a benediktínskym opátstvom Einsiedeln s cieľom potlačiť konzervatívny ráz diecézy Chur.

Dokazovať to mala skutočnosť, že ani jeden z nominovaných opátov nemá žiadny priamy vzťah s diecézou.

Biskup, ktorý vyzýval k diskusii o svätení žien, rezignoval

Okrem zmien spomínaných v článku došlo vo Švajčiarsku aj k jednej ďalšej. Pápež František prijal rezignáciu 70-ročného pomocného biskupa Bazilejskej diecézy Denisa Theurillata. Odstúpil tak o päť rokov skôr, ako to vyžaduje kánonické právo.

Biskup Theurillat na jeseň minulého roka zaujal rozhovorom pre oficiálny portál švajčiarskych katolíkov kath.ch. Povedal v ňom, že by sa rád dožil koncilu o svätení žien: „Fakty sú na stole, čas dozrel. Všetci biskupi sveta by sa mali spojiť a rozhodnúť: áno alebo nie.“

Najmenšie výhrady mali kanonici k Bonnemainovi, prekážal im však jeho vysoký vek, pre ktorý by o necelé tri roky musel podať rezignáciu, a celý kolotoč s výberom nového biskupa by sa tak začal odznova.

Keďže v prípade vzniknutej situácie má pápež právo veta, v polovici februára napokon vymenoval kňaza Opus Dei za nového biskupa.

Predčasná rezignácia pomocného biskupa Mariana Elegantiho, ktorý má blízko k emeritnému biskupovi Hounderovi, však naznačuje, že nie všetci sú z takéhoto rozhodnutia nadšení.

Kríž mi postačí, odkázal nový biskup

Pre aspoň čiastočné upokojenie situácie sa Vatikán rozhodol urobiť jedno neštandardné rozhodnutie.

V deň Bonnemainovho menovania mu prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet zaslal list s oznámením, že pápež František mu udeľuje minimálne päťročný mandát. To znamená, že v úrade bude pokračovať aj po dosiahnutí kánonických 75 rokov.

„Svätý Otec si je vedomý zložitej situácie v diecéze. Poslaním Vašej Excelencie je predovšetkým posilniť spoločenstvo a jednotu miestnej cirkvi a s veľkomyseľnosťou vykonávať dielo evanjelizácie,“ napísal kardinál Ouellet.

Vysviacka nového biskupa je naplánovaná na 19. marca. Bonnemain však vopred odkázal, že biskupský erb mať nebude. „Postačuje mi znamenie Kristovho kríža. A toto, len toto, použijem.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.