Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
09. marec 2021

Rekonštrukcia Sirotára

V Žiline začnú po katedrále opravovať aj Kostol Obrátenia svätého Pavla

Sirotársky kostol opäť získa dávny barokový vzhľad. Obnova sa v druhej etape dotkne aj exteriéru vedľajšieho kláštora.

V Žiline začnú po katedrále opravovať aj Kostol Obrátenia svätého Pavla

Pred Sirotárskym kostolom už stojí lešenie. Foto - Facebookový profil Žilinskí kapucíni

Rok po tom, čo sa rozbehli rekonštrukčné práce na žilinskej Katedrále Najsvätejšej Trojice sa dočká obnovy aj Kostol Obrátenia svätého Pavla, ktorý v historickom centre Žiliny tvorí spoločne s domami na námestí centrum mestskej pamiatkovej rezervácie.

O jeho rekonštrukcii sa hovorí už niekoľko rokov. Rád menších bratov kapucínov, ktorý kostol spoločne s vedľajším kláštorom spravuje, sa dostal k rekonštrukcii komplexu až teraz.

„V roku 2013 začal reštaurátorský výskum, ktorý sme ukončili v roku 2018. Na základe neho vznikli dve veľké štúdie. Potom sme získali povolenie na reštaurovanie z Krajského pamiatkového úradu v Žiline,“ vysvetlil pre denník Postoj kapucín a koordinátor reštauračných prác Tomáš Fusko.

Miliónová rekonštrukcia

Pôjde o komplexnú rekonštrukciu exteriéru kostola a kláštora za jeden milión 156-tisíc eur. Veľkú časť financií poskytlo ministerstvo kultúry.

„Kritický bol exteriér. Táto prvá etapa obnovy sa zameriava na rekonštrukciu fasád kostola a na oboch vežiach. V druhej etape sa obnoví fasáda kláštora, jeho rajského dvora, realizuje sa zastrešenie rajského dvora transparentnou sklenenou strechou. Ide naozaj o veľký rozsah prác,“ informoval o obnove kláštorného komplexu Vladimír Majtan z krajského pamiatkového úradu.


Fasádu Sirotára zmenia z okrovej žltej na tmavosivú a bielu. Foto - vizualizácia


Kostol s kláštorom sa zvonku zmení na nepoznanie. Foto - vizualizácia

Kostol na Mariánskom námestí sa zmení na nepoznanie. Aktuálnu okrovú farbu vymenia za tmavosivú a bielu. Táto kontrastná kombinácia bola podľa Majtana typická pre jezuitov.

„Relatívne jednoduchá fasáda sa zmení na dynamickú barokovú,“ uviedol pamiatkar Majtan. Prvým krokom reštaurátorských prác však bude obnova striech veží. Zelená meď sa z nich odstráni a nahradí ju pôvodná tmavá bridlica.

V druhej etape budú kapucíni zastrešovať aj dvor kláštora, pričom vznikne priestor, ktorý plánujú využiť aj pre širšiu verejnosť. „Priestor bude slúžiť na rôzne konferencie alebo ako galéria,“ ozrejmil plány kapucínov Fusko.


Priestory rajského dvora po zastrešení. Foto - vizualizácia


Vznikne nový priestor, ktorý budú môcť kapucíni využívať na konferencie alebo ako galériu. Foto - vizualizácia

Inzercia

Kostol s 266-ročnou tradíciou vybudovali jezuiti, ktorí prišli do Žiliny v polovici 17. storočia. Na Mariánskom námestí na mieste piatich pôvodných renesančných domov začali v roku 1743 s výstavbou rezidencie, ktorú predstavoval kostol a kláštor. Dvojvežový rímskokatolícky kostol postavili v barokovom štýle ako jednoloďový.

„Je to jedna z posledných jezuitských realizácií na našom území, pretože veľmi krátko po tom sa z rozhodnutia pápeža jezuitský rád ruší, a tým pádom pôsobenie jezuitov v celom hotovom komplexe je relatívne krátke. Po zrušení rádu sa kostol stal súčasťou žilinskej farnosti,“ vysvetlil pamiatkar Majtan.

Uprostred štítu fasády je veľká terakotová socha svätého Pavla z vypálenej hliny, ktorá bola dovezená z Mníchova v období, keď kostol spravovali sestry z Kongregácie dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (vincentky).

„Ide o veľmi kvalitnú sochu, ale keďže je vplyvom poveternostných podmienok poškodená, potrebuje reštaurovanie,“ pripomenul Majtan. Doplnil tiež, že aj reštaurovanie tejto vzácnej sochy je predmetom prvej etapy opráv.

Podľa Majtana je exteriér kláštorného komplexu v nedobrom stave, no reštaurovanie by si zaslúžil aj interiér kostola. „Dlhé desaťročia sa s mobiliárom a nástennými maľbami nič zásadné neudialo, ale nedá sa všetko naraz. Všetko potrebuje svoj čas,“ uviedol pracovník Krajského pamiatkového úradu Žilina.

O prácach budú informovať na webe

Kapucíni zriadili popri rekonštrukčných prácach aj webovú stránku, ktorá bude slúžiť na informovanie verejnosti. „Našou túžbou je, aby návštevník ostal v nemom úžase a nachádzal vnútorný pokoj, ktorý toto miesto môže ponúknuť,“ uvádza úvodný text na novom webe.

„Čitateľ sa tam dozvie o histórii, ukážeme mu veci priamo o rekonštrukcii. Z fotiek sa dozvie, aký je momentálny stav, ale budú tam aj projektové vizualizácie, takže uvidí aj to, aký bude konečný stav,“ vysvetlil kapucín Fusko s tým, že finálna podoba stránky bude pre internetových návštevníkov k dispozícii až koncom marca.

Práce potrvajú rok a pol. „Počítať musíme aj s polročnou kolaudáciou,“ informoval Fusko, ktorý však jedným dychom dodal, že kostol bude po pandémii aj napriek rekonštrukciám naďalej fungovať pre potreby veriacich, ktorí nepocítia žiadne obmedzenia.

Miestni poznajú kostol aj ako Sirotár. Tento názov vznikol po tom, čo Nitrianske biskupstvo dalo v roku 1833 kláštor stavebne upraviť a hotovú budovu zverili do správy sestrám vincentkám, ktoré sa tu starali o siroty, keďže „v žilinskom regióne bolo veľa sirôt v dôsledku cholerovej epidémie,“ priblížil Majtan.

Po druhej svetovej vojne sa v komplexe nachádzala nemocnica, potom stredná zdravotnícka škola a chvíľu tu sídlila aj Považská galéria.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.