Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. apríl 2021

Kňaz v Írsku

Pandémia urýchli vyprázdňovanie kostolov, cirkvi chýba stratégia do budúcna

Rozhovor s redemptoristom Gerrym O'Connorom aj o tom, prečo sa mu nepáči netrpezlivosť biskupov pri otváraní kostolov.

Pandémia urýchli vyprázdňovanie kostolov, cirkvi chýba stratégia do budúcna

Páter Gerry O'Connor. Foto: archív G. O.

Kresťanská právnická organizácia ADF International upozorňuje, že v Írsku majú jedny z najprísnejších pandemických opatrení v Európe, kresťania sa nemôžu zúčastniť na verejných bohoslužbách napriek tomu, že obchody a ďalšie prevádzky už fungujú.

Ani po Veľkej noci vláda neumožnila verejné omše, argumentuje šírením indického variantu koronavírusu. Prímas Katolíckej cirkvi v Írsku, arcibiskup Eamon Martin hovorí o „kriminalizácii“ verejných bohoslužieb a rozhodnutie vlády označuje za „drakonické“.

Ako je to s kostolmi v Írsku? Čo hovoria na opatrenia veriaci a ako to zmení cirkev? Pýtali sme sa kňaza a rehoľníka Gerryho O'Connora, ktorý pôsobí v meste Cork.

Obchody a ďalšie prevádzky v Írsku už fungujú, no kresťania stále nemôžu chodiť na sväté omše, čo trvá už takmer celý jeden rok. Ako to zvládate?

Áno, platia obmedzenia, ktoré limitujú možnosť liturgie pre spoločenstvo veriacich. Reštrikcie sa týkajú všetkých náboženstiev, nielen kresťanov a prísne obmedzenia sa vzťahujú na interiérové zhromaždenia naprieč všetkými sektormi v spoločnosti. Nejde teda ani tak o zákaz bohoslužieb ako skôr o zákaz zhromažďovania sa v interiéroch.

Tieto obmedzenia sa dotkli predovšetkým ľudí, ktorí chodili do kostola denne alebo v nedele a pri iných príležitostiach. No zároveň to pôsobilo ako katalyzátor vzniku živých online spoločenstiev a tiež angažovanejšieho zmyslu pre zdieľanie viery v digitálnom priestore.

Existuje názor, že v skutočnosti sa do liturgie zapája cez digitálne platformy viac ľudí než pred pandémiou.

Ďalší rozmer pandémie sa týka farností, ktoré mali ťažkosti so zbierkami, tie zažívajú prudký prepad príjmov. Avšak na druhej strane, mnohé farnosti sa celkom dobre uchytili v zbieraní darov cez online platformy.

Keď čítame správy o Írsku, zdá sa, že voči opatreniam je v cirkvi veľký odpor.

Existuje hlasná skupina, ktorá sa veľmi otvorene vyjadruje k obmedzeniam, pričom sa odvoláva na potláčanie ľudských práv a podobne. Mnohé rodiny však opatrne rozlišujú, čo prináša pandemická výzva, a nemajú s obmedzeniami problém, pretože ich považujú za primerané. Pravdou je, že mnohí v súčasnosti jednoducho ani nechcú, aby zraniteľní členovia ich rodín chodili do kostola.

Treba pripomenúť, že kostoly v Írsku boli otvorené v období medzi júlom a októbrom a potom znovu v decembri, vždy s limitovaným počtom veriacich. Takže nesedí tvrdenie, že kostoly sú zatvorené z hľadiska verejnej liturgie dvanásť mesiacov.

Takisto treba povedať, že počas obdobia, keď boli v kostoloch umožnené bohoslužby, bol potrebný na zabezpečenie opatrení značný počet dobrovoľníkov. Pre mnohé farnosti to nebol problém, no iné sa s tým, naopak, potrápili.

Kým cirkev vynaložila veľa úsilia, aby boli kostoly z epidemického hľadiska bezpečnými miestami, pravdou je, že veľa prípadov covidu-19 priniesli zhromaždenia, ktoré súviseli s krstami, prvými svätými prijímaniami a podobne.

Je možné navštíviť kostol na osobnú modlitbu?

Áno, kostoly sú otvorené, ak sa chce niekto pomodliť. Sobáše a pohreby sú umožnené s veľmi prísne nastaveným počtom návštevníkov.

Ako je to so spoveďou?

Spovede sú možné vonku bezpečným spôsobom, vonku rozdávame aj sväté prijímanie.

Čítali sme správy o tom, že v okrese Cavan na severe Írskej republiky dostal kňaz pokutu 500 eur za to, že slúžil omšu pre 20 ľudí, stalo sa to 7. marca. Polícia dokonca zablokovala prístup do kostola, pričom použila policajné autá aj cestné zátarasy. Viete o ďalších podobných prípadoch?

Neviem presne, čo sa tam stalo, no váš opis v otázke sedí s tým, ako o tom informujú médiá. Malo by však zaznieť, že dotyčný kňaz sa neustále snažil provokovať políciu a porušoval opatrenia. Pritom prevažná väčšina kňazov dodržiava nariadenia v záujme verejného zdravia a spoločného dobra.

Objavilo sa ešte zopár ďalších ojedinelých prípadov, kde sa kňazi snažili porušiť pokyny a kde ich polícia varovala a zdôvodňovala veci, a tým sa tie prípady aj skončili.

Aký je prístup polície vo všeobecnosti?

Polícia je úctivá a snaží sa k tomu pristupovať citlivým spôsobom, ísť cestou dialógu.

Takže veriaci sa neboja priblížiť ku kostolom? Aká je medzi nimi atmosféra?

Väčšina ľudí, čo v Írsku chodí do kostola, sú staršie osoby, jednoducho zraniteľná skupina. Rodiny, vrátane mojej vlastnej, starostlivo rozlišujú riziká, ktoré súvisia so staršími príbuznými, a citlivo ich povzbudzujú, aby sa nevystavovali riziku. Nie strach, ale zdravý sedliacky rozum, vedecké poznatky a láska sú súčasťou rozhodnutí, ktoré rodiny robia a robili.

Netreba zabúdať ani na to, že aj väčšina kňazov v Írsku je v rizikovej kategórii a mnoho z nich covid dostalo a ochorelo.

Inzercia

Farnosti sa pripravovali pred Vianocami na masívny návrat ľudí na vianočné bohoslužby, keďže vtedy došlo k uvoľneniu opatrení. Lenže ľudia sa nevrátili v takých počtoch, ako sa očakávalo.

Prečo?

Lebo ako som spomínal, rodiny urobili uvážené rozhodnutia.

Ľudia na Veľký piatok 2021 pri Pápežskom kríži v dublinskom parku Phoenix. Foto: TASR – Brian Lawless/PA via AP

Niektorí uvádzajú, že írsky plošný zákaz bohoslužieb je najprísnejší v Európe. Môže v tom hrať rolu aj slabnúce postavenie írskej cirkvi, ktorú poznačili napríklad sexuálne škandály a podobné veci z minulosti?

Zažil som pandémie a epidémie v Sudáne, Konžskej demokratickej republike a Libérii, takže viem, že jedine ľudia dokážu poraziť nekontrolovateľný vírus. Naše správanie je kľúčové. Mnoho írskych misionárov zdieľa tento svoj poznatok s rodinami cez digitálne platformy.

Vláda sa nezamerala na írsku Katolícku cirkev pre nejaké sexuálne škandály. Ako som už hovoril, opatrenia sa vzťahujú rovnako na všetky náboženstvá a podobný typ interiérových aktivít.

Niektorí komentátori a ľudia v cirkvi sa snažia poukázať na paralely s ťažkými obdobiami v írskych dejinách, no podľa mňa ide o falošné prirovnania. Navyše, náš premiér navštevuje každý týždeň omšu vo farnosti neďaleko oblasti, kde pôsobím. Nemyslím si, že štátnych predstaviteľov poháňa nejaký protikatolícky pud.

Na Slovensku sme tiež mali plošný zákaz bohoslužieb počas lockdownu v prvej vlne a tiež počas druhej od januára až doteraz, hoci v susedných krajinách boli verejné omše povolené. Naši biskupi sa snažili presvedčiť vládu – v ktorej je tiež viacero katolíkov – , aby povolili aspoň minimálne kapacity. Ako vnímate aktivity írskych biskupov?

V posledných týždňoch sa biskupi snažili vyjadriť hnev, keďže sa zlepšili čísla covidových prípadov, avšak neprišlo k navýšeniu počtu ľudí, ktorí sa môžu zúčastniť na pohreboch. Jeden z biskupov označil opatrenia týkajúce sa pohrebov za kruté. Biskupi tak zvýšili tlak na vládu, aby sa otvorili chrámy aj na liturgické slávenia.

Podľa mňa veľa ľudí vnímalo rovnako obavy biskupov z obmedzenia počtu pozostalých na pohreboch. Biskupi už rozbehli právne kroky súvisiace s opatreniami. No som tým trochu prekvapený.

Prečo?

Biskupi sa spojili s ďalšími sektormi, keď volali po uvoľňovaní opatrení v decembri kvôli Vianociam. Pritom otváranie v decembri nedávalo žiadny rozumný ani vedecký zmysel. Toto uvoľnenie viedlo napokon k šokujúcemu nárastu covidových prípadov a mnoho ľudí zomrelo predčasne.

Biskupi teda nepreukázali žiadnu pokoru vzhľadom na svoj nesprávny úsudok v decembri.

Keďže sa rozbehlo očkovanie a zdá sa, že funguje, javí sa zvláštne, že biskupi nie sú ochotní počkať pár týždňov navyše, kým sa prejaví efekt vakcín.

Aký bude mať podľa vás taký dlhý zákaz verejných omší vplyv na cirkev a veriacich?

Pred pandémiou zažívala írska cirkev prudký pokles. Myslím si, že pandémia tento proces pravdepodobne ešte urýchli. Zvyky budované po desaťročia sa môžu rýchlo vytratiť.

Cirkev v Írsku pritom nemá žiadnu stratégiu v súvislosti s úbytkom kňazov. Niet tu ďalšej generácie, ktorá by slávila Eucharistiu, a takisto nemáme žiadny zjavný plán, ako sa na to pripraviť. Navrhovaný synodálny proces môže vdýchnuť nový život a nádej, ale nič nezaručuje.

Na druhej strane, bude zaujímavé sledovať, čo sa bude diať s online spoločenstvami veriacich, ktoré vznikli a posilnili sa počas pandémie.

Kto je Gerrard O’Connor 

Írsky kňaz z rehole redemptoristov. Žije v Corku, kde sa redemptoristi venujú prioritne mladým. Páter O’Connor je zároveň riaditeľ misijnej organizácie Redemptorist Solidarity Office, ktorá podporuje medzinárodné misie v Afrike, Južnej Amerike a Ázii. Je tiež predsedom neziskovej organizácie, ktorá sa venuje medzinárodnému dobrovoľníctvu a rozvoju. V minulosti pôsobil 14 rokov v jednej z farností Dublinu, zasiahnutej mestskou chudobou. Je taktiež vo vedení Asociácie katolíckych kňazov, ktorá združuje okolo tisíc kňazov a spolupracovníkov.

 

Odporúčame