Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Svet kresťanstva
03. máj 2021

Kňazi a očkovanie

Ako už cirkev pomáha pri očkovaní seniorov a aké sú ďalšie možnosti

Katolícka charita pomáha s registráciou cez infolinku. Kňazi by mohli byť v kostoloch aktívnejší, myslí si profesor Krčméry.

Ako už cirkev pomáha pri očkovaní seniorov a aké sú ďalšie možnosti

Ilustračné foto: TASR – František Iván

Počet zaočkovaných medzi seniormi nie je na Slovensku zďaleka taký, ako by sme si želali, hoci čísla sa zlepšujú. Projekt Dáta bez pátosu dnes zverejnil údaje, podľa ktorých je vo vekovej skupine 60- až 69-ročných zaočkovaných 37 percent, pričom v čakárni je 55-tisíc ľudí z tejto skupiny. V skupine 70- až 79-ročných je to 63 percent a medzi osemdesiatnikmi dostalo vakcínu 54 percent.

Dôvodov, prečo sme dnes na týchto číslach, je viacero – vstupovať sem môžu faktory od dezinformácií, ľahostajnosti, rýchlosti v čakárni až po vyčkávanie na ruskú vakcínu.

Napriek komplexnosti problému stojí za zmienku jedna skutočnosť. Už dva týždne sú kostoly otvorené na verejné bohoslužby, pričom najmä cez pracovné dni sa na nich zúčastňujú najmä starší ľudia.

Otázka preto môže znieť, či sa práve cez kostoly nedá čiastočne prispieť k zvyšovaniu podielu zaočkovaných seniorov.

Charita pomáha s registráciou

Oficiálny postoj Katolíckej cirkvi k očkovaniu je podporný, jej stanovisko je už niekoľko mesiacov zverejnené na titulnej stránke Tlačovej kancelárie KBS.

Cirkev sa zapojila aj do prvej mediálnej kampane štátu, video na podporu očkovania nahral košický arcibiskup Bernard Bober a viacerí kňazi. „Línia komunikácie cirkvi je v tomto dlhodobo jednoznačná,“ pripomína pre  denník Postoj hovorca biskupov Martin Kramara.

Koncom marca zriadila cirkev pod hlavičkou Slovenskej katolíckej charity bezplatnú telefonickú linku 0800 222 250 na pomoc seniorom pri registrácii a s dopravou na očkovanie.

„Linka s pomocou seniorom pri registrácií na očkovanie je stále aktívna, aktuálne zaznamenávame desiatky hovorov,“ uvádza Monika Molnárová z charity. Podľa jej slov je dôležité, aby sa aj charita podieľala na zvyšovaní povedomia o očkovaní. „A práve seniori sú cieľová skupina, ktorá vníma charitu ako dôveryhodný zdroj,“ dopĺňa. Starším ľuďom stále pomáhajú aj v rámci projektu Pošli tašku.

Podľa hovorcu KBS Kramaru je cirkev ochotná pomôcť aj tzv. mobilným očkovacím tímom, ktorý by šiel priamo do terénu. „Iste sa pri tejto téme pokúsime vyjsť ministerstvu zdravotníctva v ústrety, ak to bude znovu potrebné,“ dodáva.

Inzercia

Zdroj: Dáta bez pátosu. 3. mája 2021

Kňazi by sa mohli aktívne zapájať, vraví Krčméry

Výsledkom rozhovorov medzi ministerstvom zdravotníctva a cirkvou je zatiaľ projekt spomínanej infolinky. „Spoluprácu si veľmi vážime,“ odkázala rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová s tým, že budú analyzovať aj ďalšie možnosti spolupráce.

Cirkev pomáha od začiatku pandémie na mnohých frontoch. Silným momentom boli desiatky kňazov, ktorí sa ako dobrovoľníci zapojili do pomoci v nemocniciach.

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský si myslí, že aj v očkovaní by mohli cirkvi zohrať významnú rolu. „Aj keď väčšina veriacich patrí k tej zodpovednejšej časti populácie a už sú zaočkovaní, myslím, že by cirkvi mohli presvedčiť aj zostávajúcich váhajúcich veriacich,“ povedal pre Postoj.

„Opakovane som počul od kňazov verejnú podporu očkovania a myslím, že je tu ešte významný potenciál, ktorý by mohlo ministerstvo zdravotníctva využiť,“ dodal lekár Visolajský.

Aktuálne hodnoty zaočkovaných vo vyšších vekových kategóriách nie sú podľa profesora Vladimíra Krčméryho také, ako by sme si želali.

„Povzbudzujem kňazov, aby do toho aktívne vstupovali,“ vyjadril sa pre Postoj. Podľa Krčméryho majú dnes kňazi viacero možností. Jednou z nich je odkázať na spomínanú infolinku charity. Ďalej môžu v sakristii spísať zoznam veriacich, ktorí majú záujem o očkovanie, ale z nejakého dôvodu sa nemôžu sami registrovať. Potom môžu buď priamo zavolať do očkovacieho centra, ktoré vyšle k seniorom sanitku, alebo sa skoordinujú so starostom, ktorý bude riešiť celý proces.

Takisto majú kňazi možnosť obrátiť sa na prítomných veriacich s tým, že ak majú príbuzných či známych, ktorí nemôžu prísť ani do kostola, môžu nadiktovať ich adresu a tú posunúť kompetentným.  

Bez ohľadu na aktivitu cirkvi a ďalších inštitúcií je očkovanie seniorov dôležitou súčasťou boja s pandémiou a uvoľnenia zdravotníckeho systému.

Odporúčame