Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
OSOBNE s Janou Zlatohlávkovou Video a podcast
23. máj 2021

Kňaz Ján Buc

Tí, čo sú uzavretí pred duchovnom, budú na nás stále pozerať ako na bláznov

Rozhovor o tom, kto je vlastne Duch Svätý, o niektorých jeho zvláštnych prejavoch aj obavách, ktoré sa rozprúdili v spoločnosti.

Tí, čo sú uzavretí pred duchovnom, budú na nás stále pozerať ako na bláznov

Ján Buc je katolícky kňaz, ktorý dlhé roky pracoval s mládežou, je obľúbeným spíkrom na rôznych kresťanských festivaloch a konferenciách, mnohí ho poznajú tiež z pôsobenia v katolíckej televízii. Momentálne je farárom vo Východnej. V Postoj TV hovorí veľmi konkrétne aj o tom, ako vo svojom živote vníma pôsobenie Ducha, ktorý sa stal v ostatnom čase predmetom rôznych diskusií o viac či menej fanatických charizmatikoch.

„Potrebujeme vedieť, čo vlastne znamená charizmatický, aby sme nemali zbytočné obavy. Charizmatik je každý, kto si ako veriaci človek uvedomuje, že Duch Svätý v ňom pôsobí. Dostáva od neho rôzne dary, tzv. charizmy, ktoré môže využiť v službe spoločenstvu. Charizmatik je ten, kto nesie v sebe život Ducha, nie ten, ktorý ide akože ,z Ducha‘ niečo presadzovať, meniť, násilne zavádzať, ako sa to vykresľovalo,“ vysvetľuje a dodáva, že charizmy patria do života kresťanov a učenia Cirkvi už od jej počiatku.

Mnoho nedorozumení podľa Buca pramení aj z toho, že pre mnohých je Duch Svätý ťažko predstaviteľný a uchopiteľný. „Mal som s tým dlho problém aj ja. Až keď som videl známu ikonu Najsvätejšej Trojice od Rubľova, začal som Ducha Svätého vnímať ako osobu, s ktorou si môžem budovať vzťah rovnako ako s Kristom či Bohom Otcom,“ delí sa o svoju skúsenosť a snaží sa v relácii jednoducho priblížiť trojičnú teológiu.

„Ľudia, ktorí sú uzavretí pred vnímaním duchovného sveta, budú stále na nás veriacich pozerať ako na bláznov. A to nielen pri Duchu Svätom. Uvedomujem si, že aj pri svätej omši sa niekto nezainteresovaný môže na mňa pozerať ako na blázna, keď v rukách držím Eucharistiu a hovorím o Božom Baránkovi či Kristovom tele.“

Celý rozhovor o konkrétnych prejavoch Ducha Svätého či reakciách na výhrady voči charizmatikom si môžete pozrieť v tomto videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Inzercia

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.