Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 14:48

Biskupi povzbudzujú veriacich, aby využili možnosť sčítať sa pomocou asistentov

Vyzývajú tiež, aby pri sčítaní nezabudli uviesť svoje vierovyznanie.

Biskupi Slovenska povzbudzujú veriacich, ktorí sa v rámci sčítania obyvateľov nestihli elektronicky sčítať, aby tak urobili s pomocou asistentov a nezabudli pritom uviesť svoje vierovyznanie. Uvádza sa to v ozname, ktorý sa bude čítať v kostoloch 30. mája a 6. júna. So žiadosťou o povzbudenie ľudí pri sčítaní sa na biskupov obrátila Únia miest Slovenska. Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska.

Pripomínajú, že asistované sčítanie trvá do 13. júna, a to dvoma spôsobmi: možno prísť osobne na miesto, zriadené obecným/mestským úradom, a tam sa sčítať. Alebo možno zavolať na obecný/mestský úrad a požiadať, aby k nim prišiel mobilný asistent. „V takom prípade, samozrejme, treba dať pozor na podvodníkov. Ak ste nikoho nevolali, nikto k vám nemá čo chodiť. Ak ste zavolali, musí sa preukázať preukazom asistenta,“ upozorňujú biskupi v ozname.

Počet sčítaných na Slovensku prekročil päť miliónov obyvateľov. Informoval o tom v utorok Štatistický úrad SR. V treťom týždni asistovaného sčítania sa počet sčítaných v SR zvýšil na 5,02 milióna obyvateľov, pričom asistovane sa sčítalo takmer 180.000 obyvateľov. Štatistický úrad spolu so Združením miest a obcí Slovenska a Úniou miest Slovenska zároveň apelujú na obce, aby maximálne využili posledné týždne asistovaného sčítania.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 14 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 19 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.