Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 16:38

Úmrtie

Vo veku 72 rokov zomrel salezián Jozef Dvorský

Vo veku 72 rokov zomrel salezián Jozef Dvorský

Zdroj - saleziani.sk

V duchovnom povolaní don Bosca prežil 49 rokov a v kňazskej službe pôsobil 42 rokov.

V stredu 26. mája vo večerných hodinách zomrel v Nitre salezián kňaz Jozef Dvorský, rodák z Dubnice nad Váhom. Informoval o tom webový portál saleziánov.

Don Jozef Dvorský SDB sa narodil v Dubnici nad Váhom 22. januára v roku 1949 ako piaty z ôsmich detí. Pokrstili ho 24. januára na sviatok sv. Františka Saleského. Po skončení odborného štúdia, kde sa vyučil za elektromontéra, pracoval ako robotník.

Keď v roku 1969 prišli na faru do Dubnice Saleziáni dona Bosca, pocítil aj on „donboscovské“ povolanie a prihlásil sa popri zamestnaní na Strednú všeobecnovzdelávaciu školu v Trenčíne, kde v roku 1972 zmaturoval. Medzitým absolvoval tajný saleziánsky noviciát a na sviatok dona Bosca, 31. januára 1972, tajne zložil prvé rehoľné sľuby.

O rok neskôr sa ako tajný salezián prihlásil na štúdium teológie na Rímskokatolícku cyrilo-metodskú bohosloveckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde ho prijali ako diecézneho bohoslovca. Pred diakonátom v roku 1978 tajne zložil doživotné rehoľné sľuby a napokon 11. júna 1978 v Konkatedrále sv. Martina v Bratislave prijal kňazskú vysviacku.

Ako kaplán pôsobil v Krásne pri Topoľčanoch, v Púchove a v Čadci, kde s nadšením ohlasoval Božie Slovo a vysluhoval sviatosti. Potom ešte s väčším nasadením pracoval pre duše ako farár v Bolešove a vo Svinnej pri Bánovciach nad Bebravou. V roku 1991 z poverenia nitrianskeho diecézneho biskupa a tiež provinciála saleziánov na Slovensku zakladal farnosť v Novej Dubnici. Súčasne bol direktorom saleziánskej komunity v Dubnici nad Váhom.

Od roku 1992 bol aj dekanom miestneho dekanátu. V roku 1999 bol menovaný za dekana, farára farnosti Šaštín-Straže a správcu Národnej Svätyne Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska. V Šaštíne pôsobil dva roky.

Inzercia

Ku 1. septembru 2001 ho nitriansky diecézny biskup Ján Chryzostom kardinál Korec ustanovil za spirituála v Kňazskom seminári Svätého Gorazda v Nitre, kde ako odborný asistent vyučoval spirituálnu teológiu a mal na starosti duchovnú formáciu mladých kňazov nitrianskej diecézy. Na konci augusta 2006 z rozhodnutia nitrianskeho biskupa Viliama Judáka bol menovaný za kanonika sídelnej kapituly Nitrianskej diecézy a za penitenciára tamojšej katedrály.

„Otec biskup ma ďalej poprosil, aby som ako salezián s poslaním k mladým pokračoval v službe spovedníka a duchovného vodcu bohoslovcov. Ďalej mi dal na starosť permanentnú formáciu mladých kňazov v rámci prvých troch rokov po vysviacke, duchovné obnovy pre penzionovaných kňazov v Beckove a koordináciu každodenného celodenného spovedania v nitrianskom farskom Kostole Navštívenia Panny Márie. Zostávam aj spovedníkom sestier premonštrátok. Aj tieto úlohy chcem plniť s radosťou,“ povedal don Dvorský v roku 2006 v rozhovore pre náš časopis Don Bosco dnes.

Don Jozef Dvorský trpel v ostatných rokoch onkologickým ochorením, ktorému napokon podľahol. Zomrel 26. mája 2021 v Nitre.

Zdroj - Saleziani.sk

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.