Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 21:41

V biblickej olympiáde triumfovali ZŠ Lendak a Gymnázium sv. Františka v Žiline

Kvôli protipandemickým opatreniam sa olympiáda konala v online priestore. Žiaci základných škôl a študenti stredných škôl súťažili v dvoch kategóriách.

„Z tmy do svetla...“ bol názov 19. ročníka biblickej olympiády, ktorej celoslovenské kolo sa konalo v stredu 26. mája 2021. Kvôli protipandemickým opatreniam sa olympiáda tentokrát konala v online priestore. Žiaci základných škôl a študenti stredných škôl súťažili v dvoch kategóriách.

Všetky rímskokatolícke diecézy a dve gréckokatolícke eparchie mali na celoštátnom kole svoje zastúpenie prostredníctvom trojčlenného družstva.

Predmetom súťaže boli dve knihy zo Starého zákona – Exodus (1 – 24), Kniha proroka Jonáša a jedna kniha z Nového zákona – Evanjelium podľa Jána.

Úlohy zahŕňali testové otázky, prácu s biblickým textom, prácu s obrazmi či audio nahrávkami. Súčasťou úloh bola aj dramatizácia textu –  scénky, ktoré jednotlivé družstvá nahrali vopred a poslali porote ako videozáznam. Porotu viedol biblista prof. František Trstenský.

Výsledné poradie:

Inzercia

I. kategória – Základné školy:

1. miesto: Základná škola Lendak (Spišská diecéza)
2. miesto: Katolícke gymnázium Štefana Moysesa Banská Bystrica (Banskobystrická diecéza)
3. miesto: Základná škola Michalovce (Košická arcidiecéza)

II. kategória – Stredné školy:

1. miesto: Gymnázium sv. Františka z Assisi Žilina (Žilinská diecéza)
2. miesto: Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre (Nitrianska diecéza)
3. miesto: Gymnázium sv. T. Akvinského Košice (Košická arcidiecéza)

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.