Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2021, 13:20

Zoborský kláštor sa pripravuje na novú sezónu, dobrovoľníkov pozýva na brigádu

Nitrianski mestskí poslanci nedávno schválili finančnú dotáciu, ktorá bude slúžiť na údržbu ruiny kostola sv. Jozefa a Rákocziho altánku a tiež na inštaláciu bleskozvodu na príbytok mnícha.

Zoborský kláštor sa už začína pripravovať na letnú turistickú sezónu. Zoborský skrášľovací spolok preto na víkend pozýva dobrovoľníkov, aby prišli pomôcť s uprataním jeho areálu.

Podujatie sa bude konať už najbližšiu sobotu 29. mája. „Potrebujeme pomôcť s hrabaním, trhaním buriny, zametaním a s ďalšími prácami. Pracovné náradie a rukavice budú k dispozícii,“ pozývajú organizátori.

Okrem brigády budú pred turistickou sezónou prebiehať v areáli kláštora aj ďalšie práce. Nitrianski mestskí poslanci nedávno schválili dotáciu 2 500 eur, ktorá bude slúžiť na údržbu ruiny kostola sv. Jozefa a Rákocziho altánku a tiež na inštaláciu bleskozvodu na príbytok mnícha.

Zoborský kláštor ponúka turistom viaceré zaujímavosti, patria k nim i dochované zvyšky kostola sv. Jozefa z konca 17. storočia. Ten bol postavený na mieste pôvodného stredovekého kláštora sv. Hypolita, ktorého počiatky siahajú do 9. storočia. K dispozícii je aj altánok, od ktorého vedú pútnické, turistické a cykloturistické trasy do okolitých Zoborských vrchov.

Návštevníci si môžu pozrieť aj rekonštrukciu príbytku stredovekého mnícha. Pri jeho prehliadke môžu využiť mobilnú aplikáciu, ktorá turistov prevedie históriou najstaršieho kláštora v bývalom Uhorsku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.