Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
29. máj 2021, 08:47

Hydeov dodatok

Biden už v rozpočte neráta s dodatkom, ktorý zakazuje financovanie potratov

Biden už v rozpočte neráta s dodatkom, ktorý zakazuje financovanie potratov

Foto: TASR/AP

Prezident USA odmietol pro-life politiku starú 45 rokov, kritizuje to aj cirkev.

Americký prezident Joe Biden nezahrnul do žiadosti Kongresu o rozpočet na rok 2022 tzv. Hydeov dodatok, čím umožní financovanie potratov z federálnych zdrojov. Informuje o tom Catholic News Agency.

Hydeov dodatok nesie meno po bývalom republikánskom kongresmanovi štátu Illinois. Katolík írskeho pôvodu Henry Hyde v roku 1976 presadil dodatok k zákonu o rozpočte, ktorý zakazuje financovanie umelých potratov z federálnych zdrojov. Hydeov dodatok nie je pevný zákon, ale funguje tak, že sa každoročne pridáva k základnej rozpočtovej legislatíve.

Dodatok uvádza, že financovanie zdravotnej starostlivosti nemôže byť použité na potraty na žiadosť, s výnimkou prípadov znásilnenia, incestu alebo v prípade ohrozenia života matky.

Biden ako rímskokatolík dlhodobo obhajoval Hydeov dodatok, ešte ako senátor dodatok podporoval, no v roku 2019 sa pod tlakom propotratárskych organizácií otočil a začal obhajovať jeho zrušenie.

Predseda pro-life výboru Konferencie katolíckych biskupov USA kritizuje rozhodnutie Bidenovej vlády. „Financovanie potratov daňovými poplatníkmi je zlyhaním v službe tehotným ženám, keď sa podporuje zúfalstvo a smrť namiesto nádeje a života,“ uviedol arcibiskup Kansas City Joseph Naumann.

Pro-life organizácia Susan B. Anthony List vyhlásila, že Hydeov dodatok viac než štyri desaťročia chránil amerických daňových poplatníkov od potratového biznisu. „Bidenov rozpočet vyhodil do koša tento dlhoročný konsenzus naprieč stranami, len aby splnil predvolebný sľub radikálnej potratárskej lobby,“ povedala šéfka organizáce Marjorie Dannenfelser.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.