Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2021, 10:49

Začína sa Národný týždeň charity, odhalí príbehy pomoci

Súčasťou podujatia, ktoré potrvá od soboty 29. mája do 5. júna, sú diskusie aj online koncert, novinkou je Beh pre charitu.

Upriamiť pozornosť na sociálne odkázaných ľudí a núdznych, predstaviť ich príbehy aj dôležitosť služieb, ktoré charita na Slovensku poskytuje. Aj to je cieľom Národného týždňa charity, ktorý sa uskutoční od soboty 29. mája do 5. júna.

Informovala o tom manažérka oddelenia komunikácie Slovenskej katolíckej charity (SKCH) Monika Molnárová.

„Ak nás pandémia mala niečo naučiť, je to práve to, že naša pomoc má obrovský zmysel,“ uviedol generálny sekretár SKCH Erich Hulman. Ako ďalej tvrdí, ich hrdinstvom je prísť a zaklopať na dvere. „Prísť a hľadať cestu, z ulice, od násilníka, zo závislosti alebo cestu, ako sa postarať o deti. Hrdinstvo, ktoré ostáva nám, je nenechať ich prosbu bez odpovede,“ uviedol.

Časť Národného týždňa charity sa pre aktuálnu pandemickú situáciu odohrá vo virtuálnom priestore. Podujatie otvorí živý prenos svätej omše 29. mája o 18.00 h. Na sociálnych sieťach následne charita postupne deň po dni predstaví svedectvá klientov, ktorí vo svojich životoch dokázali zvrátiť nepriaznivú situáciu.

Pre verejnosť je pripravených aj niekoľko sprievodných podujatí. Dňa 31. mája môžete prispieť do reťazovej potravinovej zbierky v Piešťanoch pre ženy, ktoré zažili domáce násilie. Nahliadnuť do charitnej pomoci môžu záujemcovia 2. júna v komunitnej kaviarni Trnavskej arcidiecéznej charity Špitálik. Od 10.00 h až do večera sa tu uskutočnia diskusie sprevádzané živou hudbou. Deň spestrí online koncert, ktorý pripravila Spišská katolícka charita.

Novinkou podujatia je Beh pre charitu. „Venovať svoje kilometre ako symbolické uznanie ľuďom, ktorí sami zápasia s núdzou, môžete na www.charitapomaha.sk/tyzden-charity/. Na stránke sa jednoducho prihlásite a zadáte už zabehnuté kilometre alebo tie, na ktoré sa odhodlávate,“ poznamenala Molnárová.

Podujatie Národný týždeň charity organizuje SKCH v spolupráci s desiatimi diecéznymi a arcidiecéznymi charitami, ktoré prevádzkujú spolu približne 300 zariadení a služieb po celom Slovensku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.