Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Svet kresťanstva
30. máj 2021

Vatikánska sedma

Pápež bije na poplach pred polarizáciou v cirkvi

Májový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Pápež bije na poplach pred polarizáciou v cirkvi

Pápež František počas homílie v Bazilike sv. Petra. Foto – TASR/AP


Vatikánsku sedmu si môžete vypočuť aj v podcastovej verzii.


V poslednom newsletteri sme vám avizovali, že Svet kresťanstva zanedlho nadobudne novú podobu. Stalo sa.

V predchádzajúcich týždňoch sme rozšírili redakčný tím a pred niekoľkými dňami sme spustili nový web, kde každý deň nájdete analýzy a komentáre k aktuálnym témam a trendom, rozhovory s osobnosťami a inšpiratívnymi ľuďmi, duchovné a formačné texty, články o kresťanskom životnom štýle i viac aktuálneho spravodajstva.

O tom, prečo sme do toho išli a aké sú naše ďalšie plány, sa viac dozviete v rozhovore, ktorý so mnou viedol šéfredaktor Martin Hanus.

Ak aj vy vidíte zmysel a dôležitosť tohto projektu, vyjadrite ho a pridajte sa k podporovateľom Sveta kresťanstva.

Tešíme sa na našu spoločnú cestu!

Trikrát o polarizácii v cirkvi

S kolegom Paľom Rábarom sme nedávno viedli dvojhodinový rozhovor s trojicou známych slovenských kňazov, s ktorými sme uvažovali nad tým, aké výzvy stoja pred cirkvou po pandémii.

Anton Ziolkovský, Juraj Vittek aj benediktín Jozef Brodňanský sa zhodli, že jedným z najvážnejších dôsledkov koronakrízy je prehĺbenie polarizácie vnútri cirkvi. 

Zdá sa, že podobné myšlienky trápia aj pápeža Františka. Na Turíce v Bazilike svätého Petra predniesol silnú homíliu s jasným posolstvom: neuzatvárať sa do frakcií, ale budovať jedno spoločenstvo.

„Dnes, ak načúvame Duchu, nezameriame sa na konzervatívcov a progresívcov, tradicionalistov a inovátorov, pravičiarov a ľavičiarov, nie: ak sú toto naše kritériá, znamená to, že v cirkvi sa zabudlo na Ducha. Tešiteľ podnecuje k jednote, svornosti, harmónii rozmanitosti. Ukazuje nám časti rovnakého Tela, bratov a sestry medzi nami. Hľadajme celok! A nepriateľ chce, aby sa rozdielnosti premenili na opozície, a preto ich vedie k tomu, aby sa stali ideológiami. Treba povedať ,nie‘ ideológiám a ,áno‘ celku,“ apeloval Svätý Otec.

Tieto myšlienky inými slovami zopakoval aj v príhovore pred nedeľnou modlitbou Regina caeli. A pripojil jedno prirovnanie: „Jeden skvelý kardinál, ktorý bol arcibiskupom Janova, hovorieval, že cirkev je ako rieka: dôležité je zostať v nej; ak si trochu na tej či onej strane, na tom nezáleží, lebo Duch Svätý všetko zjednocuje. Používal obraz rieky. Dôležité je zostať vo vnútri jednoty Ducha a nepozerať na malichernosti, že si viac na tej či onej strane, že sa modlíš tým či oným spôsobom... To nie je Božie. Cirkev je pre všetkých, pre všetkých, tak ako to ukázal Duch Svätý v deň Turíc.“

Pápež František však neostal len pri tomto vnútrocirkevnom rozmere. Vo videoposolstve, v ktorom sa prihovoril účastníkom ekumenickej turíčnej vigílie v Jeruzaleme, položil provokatívnu otázku: „Môže dnes svet povedať o kresťanoch: ,Pozri, ako sa milujú‘? Alebo môže pravdivo povedať: ,Pozri, ako sa nenávidia‘?“

A vzápätí ponúkol aj odpoveď: „Čo sa s nami stalo? Zhrešili sme proti Bohu a proti svojim bratom. Sme rozdelení, rozbili sme na tisíc kúskov to, čo Boh urobil s toľkou láskou, s citom a nežnosťou. Všetci, všetci potrebujeme poprosiť Otca všetkých o odpustenie a tiež potrebujeme odpustiť samým sebe.“

A do tretice sa k téme – opäť z iného pohľadu – vyjadril v predslove k novej knihe Ako soľ a kvas. Poznámky k teológii zasväteného života v cirkvi od františkánskych teológov Valentina Natalina a Ferdinanda Campana.

Kňazov, rehoľníkov a laikov pápež František vyzval, aby odmietli klerikalizmus i duchovné zosvetštenie a budovali jedno spoločenstvo, v ktorom všetky tri stavy v jednote kráčajú k spoločnému cieľu.

Nekrológ

Vo veku 65 rokov začiatkom mája zomrela Terézia Mária Krausová z rehole Školských sestier sv. Františka z Assisi.

Pôvodnou profesiou farmaceutka tajne vstúpila do rehole v roku 1987. Pôsobila na viacerých miestach – v rómskej osade v Lomničke, na Gymnáziu sv. Františka v Žiline a po šesťdesiatke sa ešte vybrala na misie v Kazachstane.

Do pamäti množstva ľudí sa však zrejme zapísala v Bratislave, kde od 90. rokov viedla dojčenský ústav, z ktorého sa neskôr stal Detský domov Studienka.

„Ako jedna z mála sa odhodlala vytvoriť profesionálne rodiny, nebála sa ani adopcií detí do zahraničia, keď bola presvedčená, že je to v záujme detí. (...) Mnoho dnes už i dospelých mladých ľudí vďačí práve jej za to, že nemuseli ostať v detskom domove, ale dostali šancu vyrastať v rodine. S mnohými rodinami ostávala sestra Marika až do konca svojho života v kontakte,“ napísala o sestričke Marike, ako ju mnohí nazývali, kolegyňa Eva Čobejová.   

„V pamäti tých, ktorí ju poznali, zostala ako pokorná žena s tichým hlasom a zvyčajne s jemným úsmevom na tvári. No v skutočnosti to bola veľmi silná, energická a odvážna žena,“ dodala Eva Čobejová.

Inzercia

Sestrička Marika bola pochovaná 6. mája do rehoľnej hrobky na starom cintoríne v Žiline. Nech ju Pán oslávi!

Jednou vetou

Pápež vymenoval za nového prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí arcibiskupa Arthura Rocha, doterajšieho sekretára kongregácie.

Vo veku 86 rokov zomrel patriarcha-katholikos Arménskej katolíckej cirkvi Gregor Peter XX.

Generálny dozorca Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Ján Brozman sa vzdal funkcie.

Zbor biskupov ECAV vydal odporúčanie, aby veriaci prijímali posvätený chlieb na ruku a posvätené víno nepili zo spoločného kalicha, ale z individuálnych kalíškov.

Prenasledovanie kresťanov: islamisti v Nigérii zavraždili mladého kňaza a ďalšieho uniesli, v Číne zatkli biskupa, siedmich kňazov a desiatich seminaristov.

Keďže plánovaný Evanjelický festival v Kežmarku bol pre pandémiu presunutý o rok, 100. výročie vzniku ECAV si veriaci pripomenuli online Celoslovenským stretnutím evanjelikov.

Do polemiky medzi americkými biskupmi, či možno udeľovať Eucharistiu prezidentovi Bidenovi, predsedníčke Snemovne reprezentantov Pelosiovej a ďalším pro-choice politikom, musel vstúpiť samotný Vatikán.

Celoslovenský Deň rodiny sa tento rok konal v Diecéznej svätyni Božieho milosrdenstva na košickom sídlisku KVP, svätú omšu celebroval košický arcibiskup Bernard Bober, kazateľom bol gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Uplynulo 40 rokov od atentátu na pápeža Jána Pavla II.

Pápež František vydal apoštolský list motu proprio Antiquum ministerium, ktorým povýšil službu katechétov a katechétok na laické ministérium.

Európska komisia vymenovala osobitného vyslanca pre náboženskú slobodu, ktorým sa stal bývalý cyperský eurokomisár Christos Stylianidis.

„Viera je nevyčerpateľným zdrojom síl a nádeje v čase choroby a ohrozenia života. Je vzácnym kompasom,“ napísali v posolstve k veľkonočným sviatkom členovia Posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku.

Na Sicílii blahorečili prvého sudcu v dejinách Katolíckej cirkvi – Rosaria Livattina v roku 1990 zavraždila mafia; vo Venezuele bol zasa vyhlásený za blahoslaveného „lekár chudobných“ José Gregorio Hernández.

Foto mesiaca


Kapitula slovenských kapucínov sa pre pandémiu tentokrát konala priamo v záhrade pezinského kláštora, takže rehoľníci museli zápasiť nielen s únavou, ale aj so slnkom. Na fotografii novozvolený provinciál Norbert Pšenčík. Foto – kapucini.sk

Napísali sme

Pavol Rábara sa rozprával s gréckokatolíckym biskupom Petrom Rusnákom o východnom duchu v Bratislave.

Imrich Gazda zmapoval polemiku, ktorú vyvolalo hromadné požehnávanie homosexuálnych párov v nemeckých katolíckych kostoloch.

Pavol Hudák zisťoval, či majú dnešní mladí katolíci k mariánskej úcte ďaleko alebo blízko.

Janka Zlatohlávková sa rozprávala s kňazom Jánom Bucom o daroch a prejavoch Ducha Svätého.

Lenka Chlebanová a Juraj Brezáni sa boli pozrieť, v čom je Galéria ikon v Žiline jedinečná.

Knižná bodka

Ak ste si už prečítali knihy Žiť ako svätý JozefJozef 2.1, ktoré vyšli v našom vydavateľstve Postoj Media, môžete v Roku sv. Jozefa siahnuť aj po zaujímavej beletrii o tomto svätcovi. Knižný tip ponúkol samotný pápež František, ktorý vo svojom apoštolskom liste Patris corde spomína román poľského spisovateľa Jana Dobraczyńskeho (1910 – 1994) Otcov tieň (Dobrá kniha 2021).

Okrem samotných osudov svätého Jozefa i ostatných členov Svätej rodiny vás Dobraczyński zoznámi so životom Židov na prelome starozákonného a novozákonného obdobia, ako aj s viacerými biblickými postavami, ktoré autor tvorivo začlenil do svojho rozprávania.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, či aktuálny knižný alebo filmový tip.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame