Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
07. jún 2005

Spravte si domácu výstavu

Tvorivosti a fantázii sa vraj medze nekladú. Preto navrhujem, aby každý z vás, čo má aspoň aké-také umelecké cítenie, doma spravil svoju vlastnú výstavu. Ako na to? Nuž, veľmi jednoducho. Nie každý z nás má doma dostatočný priestor na prezentáciu svojich vlastných literárnych, hudobných či maliarsky...

Tvorivosti a fantázii sa vraj medze nekladú. Preto navrhujem, aby každý z vás, čo má aspoň aké-také umelecké cítenie, doma spravil svoju vlastnú výstavu. Ako na to? Nuž, veľmi jednoducho.

Nie každý z nás má doma dostatočný priestor na prezentáciu svojich vlastných literárnych, hudobných či maliarskych diel. Ak však máte tam, kde bývate, aspoň kúštik nevyužitej plochy, neváhajte a spravte z nej umelecký výtvor.

Rady pre literátov: svoje básne, poviedky a romány pripevnite na špagátiky, ktoré povešiate po lampách, kľučkách a lustroch. Môžete svoje texty prilepiť na steny, skrine, kuchynské linky, dvere... . Navrhujem, aby ste doma mávali každú nedeľu chvíľku poézie. Vy si precvičíte rétorický prednes, poslucháči zas trpezlivosť a pokoru.

Odporúčania pre hudobníkov: Nahrajte sa – dnes to už nie je problém. V počítači si zmixujte vašu hudbu i so spevom, ak ste multiinštrumentalista, spojte aj viaceré hudobné nástroje. Keďže vaše počiny sa nedajú vidieť ani chytiť, len počúvať, pripravte na domácej veži CD s vašou tvorbou. Nenúťte ostatných, aby si cédečko neustále púšťali dookola. Radšej ich pozorujte, aby ste zistili počúvanosť vášho kompaktného disku. Ak je vysoká, v rodine máte šancu preraziť!

Tipy pre kresličov, maliarov, majstrov štetca, fixky, ceruzky: Je to podobné ako u literátov: lepiť, vešať, zdobiť. Nepredpokladám, že mladý básnik oblepí celú stenu svojimi veršami – vy to však môžete urobiť. Bude že to radosti, keď sa biele steny premenia na pestrú lúku! Vaša domáca výstava však ponúka o čosi viac možností, pretože nie každý vie pracovať so slovami či s muzikálnym inštrumentom – ale čarbať dokáže každý! Pridávam svoju osobnú skúsenosť: môj sedemročný brat nakreslil okolo osem obrázkov na tému „Deň armády“ (bol totiž na rovnomennej akcii, ktorá sa mu zapáčila). Zobral som šnúru, omotal som ju na zábradlí a štipcami som tam zachytil jeho výkresy. Hneď sa z priestoru nad schodiskom stala taká mini-galéria. Momentálne hodlám vystaviť na našej rodinnej expozícii postupne práce každého člena rodiny. Uvidíme, či tento môj nápad získa obľubu a pochopenie. Zatiaľ sa zdá, že áno.

Matúš Demko

Inzercia

Odporúčame

Sľúbili sme si lásku

Sľúbili sme si lásku

Do rúk chytám LP Nežná revolúcia, ktoré zostavila Verejnosť proti násiliu a Študentské hnutie v roku 1990. Na obálke sú z obidvoch strán zmenšeniny revolučných plagátov a transparentov: Nech žije KSČ, ale za vlastné KČS! Sedím na ÚV a je mi dobre. Koliesko sa nám polámalo, ale to piate. Nechceme ná...

Postoj, aby chvíľa bola krásna

Postoj, aby chvíľa bola krásna

Keď som sa cez Vianoce chystal na skúšky, dôsledne som si rozvrhol čas na učenie. Dokonca som nezabudol ani na cestu vlakom. Za tých šesť hodín som mal preštudovať knižku pána profesora Tušera: Ako sa robia noviny. Prvú polhodinku všetko klapalo podľa plánu. Študoval som, študoval, až pokým mi do k...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.