Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
01. jún 2021

Carrie Johnsonová

Manželka číslo 3 na Downing Street 10

Boris Johnson prekvapil Britov náhlou svadbou. Jeho žena mu nie je len partnerkou. Pokladajú ju za zákulisnú politickú hráčku. 

Manželka číslo 3 na Downing Street 10

Britský premiér Boris Johnson a vtedy ešte len jeho partnerka Carrie Symondsová mávajú pred Downing Street 10 v Londýne. Foto: TASR/AP

O súčasných sobášoch sa s nadsadením hovorí, že zavŕšené sú, až keď si mladomanželia príslušným spôsobom aktualizujú profily na sociálnych sieťach. Britské bulvárne médiá dnes informovali, že svoje účty na Twitteri a Instagrame si upravila aj nová manželka britského premiéra. Carrie Symondsová si už píše priezvisko Johnsonová.

Boris Johnson svojou náhlou svadbou, ktorá sa konala túto sobotu, všetkých prekvapil. Bola totiž dobre utajená. Dopredu o nej nevedeli vraj ani niektorí z najbližších spolupracovníkov britského premiéra. V súlade s protipandemickými predpismi sa na nej zúčastnilo len 30 ľudí.

Svoje „áno“ si 56-ročný líder Konzervatívnej strany a 33-ročná špecialistka na vzťahy s verejnosťou (PR) povedali v katolíckej Westminsterskej katedrále v Londýne, neďaleko sídla premiéra. Už to samo osebe spôsobilo kontroverzie. Pre Carrie síce ide o prvé manželstvo, no pre Borisa Johnsona už o tretie. Mnohí Briti si kladú otázku, ako je to vôbec možné.

Carrie je podľa britských médií praktizujúca katolíčka, ktorá dala v Katolíckej cirkvi pokrstiť vlani na jeseň aj ich spoločného syna Wilfreda. Boris Johnson bol síce tiež pokrstený ako katolík, no keď chodil na Eton, konfirmovaný mal byť ako anglikán. Keďže však jeho predchádzajúce dve manželstvá neboli cirkevné, Katolícka cirkev na neho hľadí, akoby teraz uzavrel svoje prvé manželstvo.


Britský premiér Boris Johnson a jeho snúbenica Carrie Symondsová pózujú po svadobnom obrade v záhrade na Downing Street 10 v Londýne. FOTO TASR/AP

Nie každému sa to však páči. Hovorca írskej asociácie katolíckych kňazov svadbu kritizoval pre tamojší denník Independent s tým, že britský premiér si našiel zadné dvierka v cirkevnom práve a jeho správanie je výsmechom katolíckeho učenia o manželstve. Jedna britská anglikánska farárka na dôchodku zase nazvala Johnsonovcov „novými Tudorovcami“, narážajúc zjavne na kráľa Henricha VIII. a jeho šesť manželstiev, pričom snaha o anulovanie toho prvého fakticky viedla k rozchodu Anglicka s Katolíckou cirkvou…

Súkromný život Borisa Johnsona je naozaj pomerne netradičný. A nejde len o to, že je tretíkrát ženatý. Keď si chcete v internetovej encyklopédii Wikipédia rýchlo overiť, koľko má britský premiér vlastne detí, prekvapí vás formulácia: „najmenej šesť“.

Jeho prvé manželstvo s novinárkou Allegrou Mostyn-Owenovou, ktoré trvalo od roku 1987 do roku 1993, bolo bezdetné. S druhou manželkou, právničkou Marinou Wheelerovou, s ktorou bol ženatý od roku 1993 do vlani, má štyri deti. So súčasnou manželkou má syna, ktorý sa narodil minulý rok v apríli.

No počas jeho druhého manželstva sa mu ešte narodila mimomanželská dcéra s umeleckou konzultantkou Helen MacIntyreovou. Keďže Johnson bol známy aférami aj s ďalšími ženami, šesť nemusí byť konečný počet jeho detí.

Carrie Symondsová si zrejme uvedomuje Borisovu slabosť pre opačné pohlavie. V britských kuloároch sa šepká, že na Downing Street 10 nestrpí ženy, ktoré by jej mohli konkurovať.

Jej vzťah s Johnsonom sa začal v roku 2018, keď sa jeho manželstvo s Marinou Wheelorovou ocitlo v troskách (ďalšie dva roky trvali ich rozvodové ťahanice o peniaze). Johnson sa stal premiérom koncom júla 2019. To už boli spolu.

Konzervacionistka

Carrie Symondsová mala odjakživa blízko k politike a médiám. Jej otec bol spoluzakladateľ novín Independent, kým mama pracovala ako mediálna právnička. Sama si však prešla na opačnú stranu barikády medzi médiami a politikou – po ukončení štúdia dejín umenia a divadelníctva v roku 2009 začala pracovať na tlačovom oddelení Konzervatívnej strany. S Borisom Johnsonom sa spoznala už krátko nato a pomáhala mu vo voľbách starostu Londýna.

Dotiahla to až na čelo straníckeho komunikačného oddelenia. Bola dobrá v networkingu a v londýnskych mediálnych kruhoch si vybudovala slušné kontakty. Médiá ju predstavujú ako ambicióznu, bystrú, sebavedomú a úspešnú príslušníčku generácie mileniálov. A navyše s názormi mnohých mileniálov.

Väčšou vášňou než tradičná konzervatívna politika je pre Carrie „konzervácia“, teda ochrana životného prostredia. Pomáhala s komunikáciou jednej organizácii na ochranu podmorského života, chodila na demonštrácie za záchranu veľrýb či proti znečisťovaniu oceánov plastami. Záujem o životné prostredie ju spája aj s otcom Borisa Johnsona. Časy, keď britskí toryovci bojovali za zachovanie honu na líšky, patria minulosti. K Johnsonovmu krídlu v Konzervatívnej strane ju však priťahovalo to, že veľmi dôrazne podporovala brexit.


Na archívnej snímke z roku 2019 sa usmieva vtedy ešte priateľka britského premiéra Borisa Johnsona Carrie Symondsová. FOTO TASR/AP

V životopise Carrie Symondsovej je aj jeden traumatický zážitok. Ako devätnásťročná sa stala obeťou „násilníka z čierneho taxíka“ Johna Worboysa. Ženám, ktoré viezol, zvykol hovoriť, že oslavuje výhru veľkej sumy peňazí, a navrhoval im, aby to s ním oslávili prípitkom šampanského. V ňom však boli uspávacie prostriedky. Keď sa ženy napili, stratili vedomie a Worboys ich obchytkával alebo rovno znásilnil.

Takto raz odviezol aj Carrie. Povedal, že vyhral v lotérii, a ponúkol jej šampanské, ktoré odmietla. Vzala si však od neho vodku. A zvyšok si nepamätá…

Inzercia

Carrie proti nemu svedčila spolu s tuctom ďalších obetí. Mohol takto napadnúť až stovku žien. O pár rokov neskôr išla so svojím príbehom na verejnosť, aby zabránila jeho predčasnému prepusteniu. Pripisuje sa jej tlak na premiéra smerom k obmedzeniu predčasného prepúšťania páchateľov ťažkých zločinov.

No jej vplyv má aj iný rozmer. Práve vďaka nej mal Boris Johnson schudnúť, viac sa o seba stará a je sústredenejší. Zdá sa, že mladá žena má na neho pozitívny vplyv. Niektorí tvrdia, že premiérom sa stal len vďaka nej. No Carrie mu môže spôsobiť ešte veľké problémy.

Vojna s Dominicom Cummingsom

Po sobotnej svadbe britský bulvár prirodzene analyzoval všetko, čo sa o nej podarilo zistiť. Napríklad, že svadobné šaty Carrie Symondsovej stoja 2870 libier (vyše 3300 eur), ale mala ich z požičovne a zaplatila za ne len 45 libier (asi 52 eur).

Tá okázalá skromnosť má svoj dôvod. Boris a Carrie sú už mesiace v strede kauzy v súvislosti s renováciou a zariadením premiérskeho bytu na Downing Street 11. Malo stáť až 200-tisíc libier, hoci premiér z verejných peňazí na tento účel dostáva len 30-tisíc libier ročne. Otázka je, kto uhradil rozdiel.

Jedna možnosť je, že to boli stranícki darcovia. Boris Johnson tvrdí, že to platil sám. Záležitosť sa však vyšetruje a mohla by premiéra vážne poškodiť, ak sa preukáže, že porušil zákon.

Ďalšia podobná kauza sa týka informácií, že stranícki sponzori mali byť vyzvaní, aby uhradili náklady starostlivosti o Borisovho najmladšieho potomka. „Nevadí mi platiť za letáky, ale odmietam, aby odo mňa chceli, nech platím doslova za utieranie zadku premiérovho bábätka,“ mal sa vyjadriť jeden z donorov Konzervatívnej strany.

Boris Johnson ako britský premiér zarába vyše 161-tisíc libier ročne (187-tisíc eur). To sa zdá veľa, no tento plat treba porovnávať s top manažérmi v súkromnej sfére (tí britskí zarobia ročne aj dvadsaťnásobok) alebo s vrcholovými predstaviteľmi iných krajín. Britský premiér je platený horšie než nemecká kancelárka či premiér Kanady. Je teda pokojne predstaviteľné, že sa ulakomil a nechal za renováciu svojho bytu platiť niekoho iného.

Posledné necelá dva roky, odkedy je Boris Johnson premiérom, dominovali britskej politike dve otázky: dotiahnutie brexitu, ktoré vystriedala pandémia ochorenia COVID-19. Medzi jeho najbližšími sa zatiaľ odohrával zápas medzi Carrie Symondsovou a politickým stratégom Dominicom Cummingsom.


Boris Johnson a jeho partnerka Carrie Symondsová prichádzajú do volebnej miestnosti v Londýne počas volieb v roku 2019. FOTO TASR/AP 

Možno si spomeniete na film Brexit, v ktorom Cummingsa ako architekta úspešného referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie stvárnil známy charakterový herec Benedict Cumberbatch. Áno, Cummings bol jeden z najbližších spolupracovníkov Borisa Johnsona. No vlani v novembri z Downing Street odišiel. A rovnako ľudia, ktorých tam dotiahol. Vnímalo sa to ako víťazstvo vtedy ešte premiérovej priateľky a s ňou prepojených ľudí.

Minulý týždeň sa to Cummings pokúsil obom vrátiť. Sedem hodín vypovedal pred parlamentným výborom pre zdravotníctvo a sociálne záležitosti o vládnej reakcii na pandémiu. Politický stratég opísal vnútorné fungovanie Downing Street 10 na príklade jedného dňa počas minuloročného marca: Vláda na jednej strane musela čeliť problémom s vírusom a rozhodovať o karanténnych opatreniach, na strane druhej mala odpovedať na ponuku Donalda Trumpa bombardovať ciele v Iraku a do toho ešte prišla Carrie Symondsová, aby riešila nejaký článok v Timesoch o svojom psovi, ktorý sa jej pre čosi nepáčil.

Carrie sa podľa Cummingsa pokúšala úrad vlády obsadiť svojimi ľuďmi, a to „neetickými a nezákonnými spôsobmi“. Za všetko však môže Boris Johnson, ktorý je „nespôsobilý“ na post premiéra, a preto tisíce Britov zomreli zbytočne…

Hoci Cummingsove obvinenia sú závažné a odrazia sa aj na popularite premiéra, on sám je natoľko polarizujúcou a nepopulárnou postavou, že to Boris a Carrie zrejme ustoja. Ich svadba automaticky odrazila aspoň na čas špinu, ktorá sa na nich valila počas posledného týždňa.

No príznačné pre dnešné fungovanie Spojeného kráľovstva je, že už vo februári musel premiérov úrad dementovať, že Carrie Symondsová „riadi krajinu“. Jej boj s Dominicom Cummingsom dal Britom možnosť nazrieť do politickej kuchyne. Asi neprekvapí, že každodenné rozhodnutia vznikajú aj za zmätku a množstva intríg.

V každom prípade, mnohí Briti majú problém s tým, aby mala príliš veľký vplyv na chod vlády osoba, ktorú nikto nevolil a nikomu sa priamo nezodpovedá. Možno však aj v tomto svadba pomôže. Carrie Johnsonovú teraz čaká zoficiálnenie jej postavenia. Bude hrať úlohu premiérovej manželky a plniť z toho vyplývajúce reprezentatívne úlohy.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame