Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
06. jún 2021

Zápisky z trolejbusu

Bol raz jeden dispečer, čo našiel svoje povolanie

Vymenil stavebnú firmu za šoférovanie bratislavskej MHD. Odkedy vozí ľudí, objavila sa v ňom túžba tvoriť poviedky, ktoré uverejňujeme na pokračovanie. Táto je o obdarovaniach.

Bol raz jeden dispečer, čo našiel svoje povolanie

Foto: Flickr/Nick Bramhall

Bol raz jeden dispečer. Volajme ho Ferdinand. Byť dispečerom je viac, ako byť len obyčajným vodičom. Preto ním bol. Funkcia bola, ale práca mu nevoňala, pretože nie vždy presne vedel, čo má robiť. Po niekoľkých prešľapoch ho preradili k vodičom.

Presne vedel, čo má robiť, ale unavovalo ho jazdiť načas podľa cestovného poriadku a páčilo sa mu, keď sa pokazil voz a mohol čakať na opravárov a beztrestne nič nerobiť. Vozy sa síce kazili, ale nie tak, ako by sa mu hodilo. A tak vymyslel geniálny nápad – na konečnej vypustil vzduch z kolesa a nahlásil defekt. Po nejakom nie dlhom čase na to vedúci prišiel a opäť ho preradili.

Vyberá na zastávkach na určenej trase smetné koše.

Ráno zoberie vrece, odvezie sa na svoj rajón a odborne vyprázdňuje odpadkové koše. Vyzerá spokojne. Zdá sa, že si s prácou sadli.

Niekto je obdarovaný pravidlá tvoriť, iný je obdarovaný pravidlá plniť.

Nie je hanba vyberať koše. Hanba je, ak nerozpoznám svoje obdarovania. Ak sa tlačím na pozíciu pre jej výhody a nezastávam miesto podľa svojho nadania a zručností, škodím sebe, druhým a samotnému dielu.

Aké sú moje obdarovania?

Inzercia

Nepriateľ so závisťou naznačí. Úprimný priateľ upozorní, ktoré to nie sú. Ticho v utíšení a v samote poradí. Okolnosti napovedia.

Si myslím.

Nerád tvorím pravidlá. Radšej ich plním. Myslel som si, že tvorca pravidiel je viac. Z istého pohľadu áno. Ale trafiť sa so sebou samým do primeranej práce je oveľa viac.

Aj to si myslím.

Ak vás Zápisky z trolejbusu zaujali, ďalšie príbehy si môžete prečítať aj v dvoch knižných verziách.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame