Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Dnes treba vedieť
03. jún 2021, 14:14

Pro-life v Španielsku

Socialisti chcú posielať do väzenia aktivistov pred potratovými klinikami

Socialisti chcú posielať do väzenia aktivistov pred potratovými klinikami

Ilustračné foto - Wikimedia

V krajine už niektoré zariadenia zaviedli nárazníkové zóny, kde sa nesmie protestovať proti potratom či iným spôsobom odhovárať ženy od ich rozhodnutia.

„Obťažovanie“ žien, ktoré prichádzajú na potratové kliniky, by malo byť v Španielsku trestné. Navrhuje to vládna Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE).

V praxi by to znamenalo, že pro-life aktivisti, ktorí stoja pred potratovými klinikami a ukazujú ženám obrázky nenarodených detí alebo sa snažia iným spôsobom ich odradiť  od interupcie, by boli trestaní. Návrh zákona požaduje za takýto čin odňatie slobody na tri mesiace až jeden rok alebo verejnoprospešné práce v dĺžke 80 dní.

Zákon taktiež navrhuje zakázať týmto osobám prístup na konkrétne miesto až na tri roky.

Potrestaný môže byť každý, kto propaguje alebo sa akokoľvek podieľa na protestoch pred klinikami, ktoré vykonávajú umelé ukončenie tehotenstva.

Zákon by mohol zamedziť aj fungovanie tzv. Life Ambulance, ktoré ponúkajú španielskym ženám pred potratovými klinikami bezplatný ultrazvuk, aby matke ukázali jej dieťa a tlkot jeho srdca. Tieto ambulancie majú všetky zákonné povolenia a certifikovaných lekárov.

Podľa Life Ambulance návrh socialistov porušuje právo na slobodu prejavu a právo matky poznať realitu umelého ukončenia tehotenstva. V krajine už niektoré potratové kliniky zaviedli nárazníkové zóny, kde sa nesmie protestovať proti potratom či iným spôsobom odhovárať ženy od ich rozhodnutia.

Podobné pokusy na obmedzenie protestov a pro-life aktivít pred potratovými klinikami žiadali pro-choice aktivisti vlani aj v Škótsku. Vládu vyzývali, aby zakázala modlitby a verejné diskusie o potratoch v blízkosti kliník, ktoré vykonávajú interupcie.

V roku 2018 zasa britský minister vnútra Sajid Javid zamietol žiadosť o vytvorenie nárazníkových zón v blízkosti potratových kliník v Anglicku a Waelse. Podľa neho je totiž väčšina protestov proti potratom pokojná a mierumilovná.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 hodinami

Spor predsedu nemeckých biskupov a kardinála

Kardinál Koch vidí paralelu medzi synodálnou cestou a cirkvou v období nacizmu

Prefekt vatikánskeho dikastéria porovnal diskusie v nemeckej cirkvi s diskusiami v cirkvi počas nacizmu. Nahneval tým predsedu nemeckých biskupov, ktorý žiadal ospravedlnenie. Kardinál reagoval, že sa nikoho nechcel dotknúť, ale za svojou kritikou si stojí. Všetko vyvrcholilo zrušením plánovaného programu kardinála v Nemecku.

pred 18 hodinami

„Nebojte sa zašpiniť si ruky v službe tým, ktorí to najviac potrebujú, a ľuďom, s ktorými sa nepočíta,“ povedal pápež František účastníkom generálnej kapituly redemptoristov. Vyše stovke členov 26. generálnej kapituly Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, zídených z 85 krajín, sa pápež František krátko prihovoril spontánnymi slovami v španielčine a pripravený príhovor im odovzdal na papieri. (vaticannews)

pred 20 hodinami

Počet kardinálov voličov sa od 1. októbra znížil na 129, keďže taliansky kardinál Giuseppe Bertello sa dožíva 80 rokov. Na konkláve sa totiž môžu zúčastniť iba kardináli mladší ako 80 rokov. Kardinálske kolégium má v súčastnosti 226 členov. (ekai)

01. október 2022, 00:30

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.